Kombajnowy zbiór malin dla przemysłu w ocenie wielu jest niezbędny, aby ta produkcja była opłacalna. Taki system zbioru już w całości realizowany jest np. w USA czy Kanadzie, dla owoców kierowanych do przetwórstwa. Z powodzeniem wdrażany jest już w wielu krajach w Europie. Aby jednak ta technologia sprawdziła się potrzebna jest właściwa odmiana oraz technologia jej uprawy. W Polsce od dwóch sezonów doświadczenia z uprawą nowej odmiany do zbioru maszynowego realizowane są w ramach projektu Malinowe Factory.
Do zbioru mechanicznego wybrano amerykańską odmianę ‘Cascade Harvest’. Niestety pędy tej odmiana w czasie minionej zimy w dużej części przemarzły. Podobnie zresztą jak wielu, innych odmian maliny uprawianych na Lubelszczyźnie. Dlatego w ocenie dr Pawła Krawca, uprawiając odmiany o większej podatności na przemarzanie zimą czy też przy notowanych ostatnio bardzo niestabilnych pogodach, konieczne jest zmodyfikowanie programów nawożenia. Warto też zastanowić się nad odpowiednim wyprowadzaniem pędów, które powinny pomoc przetrwać roślinom niskie temperatury. Informacje tyczące tych zagadnień zostaną przedstawione już 7 września podczas tegorocznego finału projektu Malinowego Factory. Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu powinny się wcześniej zarejestrować.
Pewne propozycje dotyczące nawożenia m.in letnich odmian maliny w celu lepszego przezimowania pędów ma również firma ICL. W ocenie Andrzeja Miąski z tego przedsiębiorstwa, takim rozwiązaniem może być m.in. pozbiorcze nawożenie malin nawozem Polysulphate Granular. Dobrze na kondycję roślin przed zimą będzie również wpływało dolistne dokarmianie produktem Agroleaf Potasowy – 2 lub 3 razy, każdorazowo w dawce 4–5 kg/ha.