Technologia BioAgris w uprawie malin



W Karczmiskach, gospodarstwie dr Pawła Krawca, realizowany jest w obecnym sezonie szereg doświadczeń w uprawie malin. Zaangażowała się w nie m.in. firma BioAgris. W jej ofercie jest kilka produktów, które można wykorzystać w procesie produkcji rubinowych jagód doskonałej jakości.

Preparaty do wykorzystania we wczesnych fazach wegetacji

Wraz z ruszeniem wegetacji zalecam zabieg preparatem Blackjak. Najłatwiej podać go poprzez system fertygacji, w dwóch dawkach po 4 l/ha. Gdy pojawiają się już pierwsze pędy wówczas można sięgnąć po Polyversum WP. Aplikacja tego środka pomaga kontrolować choroby grzybowe, w tym zamieranie pędów malin.  Dla lepszego odżywienia pędów w azot rekomendowałbym aplikację NHCa Delta. Nawóz zawiera azot w formie amidowej, a dawka czy to podawana przez fertygację czy wykonywana nalistnie to 5 l/ha – informuje Szymon Kamiński z BioAgris.

Co począć z panującymi obecnie upałami i jak zapewnić owocom dobrą jakość?

BioAgris ma w swej ofercie produkt, który wspiera rośliny w radzeniu sobie ze stresowymi warunkami uprawy – jest nim Xstress. Zarówno panujące obecnie upały jak i niskie temperatury wiosną mogą silnie ujemnie wpływać na wzrost i plonowanie roślin. Zastosowanie tego produkt dobrze wpływa na poprawę parametrów handlowych owoców. Chodzi zwłaszcza o jędrność, która jest kluczem do umożliwienia malinom pozostawania przez relatywnie długi czas w obrocie handlowym. Pierwszy zabieg należy wykonać na 3 dni przed pierwszym zbiorem, a następnie powtarzać opryskiwanie co 7 dni. Zalecana dawka to 1–1,5 l/ha. Jakość owoców związana jest także z odżywieniem wapniem, w czym bardzo pomocny jest produkt BioCal. Stosuje się go w okresie kwitnienia po raz pierwszy, a następnie warto cyklicznie powtarzać zabiegi tym produktem – informuje Sz. Kamiński.

Jak chronić by jeść bezpiecznie?

Do tego wątku również odniósł się doradca BioAgris. W okresie zbiorów owoców zalecał stosowanie  preparatu Polyversum WP. Chroni on m.in. przed szarą pleśnią i antraknozą. W ofercie podmiotu znajduje się także adiuwant Protector. Polepsza on działanie preparatów fungicydowych, a także jak dowodzą ostatnie badania, przyswajalność niektórych składników pokarmowych podawanych nalistnie. Jak stosować wszystkie te preparaty? Kiedy? Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu na którym Sz. Kamiński bardziej szczegółowo omawia poruszone kwestie.






Poprzedni artykułPolska ma superowoce!
Następny artykułNawozy o działaniu biostymulującym w uprawie borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj