Na borówkowych plantacje owoce są w zdecydowanej większości od dawna już zebrane. Podobnie jest też w borówkowych kwaterach projektu Borówkowe Factory, które lustrujemy wspólnie z Radosławem Łaźnym zajmującym się doradztwem uprawowym w ramach prowadzonej firmy. Lustracje kwater rozpoczynamy od rzędów kontrolnych, w których rośliny zostały posadzone w standardowo przygotowywane zagony pod uprawę borówki. Różnica między rzędami kontrolnymi, a doświadczalnymi wygląda niesamowicie.
W sąsiedztwie kwater kontrolnych znajdują się rzędy, w których oprócz zrębek oraz trocin z drzew iglastych, aplikowano przed założeniem plantacji węgiel brunatny w postaci podłoża Carbomat.
– kontrola – przygotowanie gleby bez podłoża węglowego
– kombinacja 1 – 10% podłoże Carbomat jako 10-procentowy dodatek do gleby rodzimej, w przeliczeniu na objętość warstwy ornej (dawka około 100 m3/ha)
- kombinacja 2 – 20% podłoże Carbomat jako 20-procentowy dodatek do gleby rodzimej, w przeliczeniu na objętość warstwy ornej (dawka około 200 m3/ha)
Rośliny w rzędach kontrolnych, na pierwszy rzut oka wyglądają normalnie, po kilku latach wzrostu mają wysokość 70-100 cm (należy uwzględnić silne uszkodzenie borówek przez grad w drugim roku po posadzeniu). Równocześnie rośliny w rzędach kontrolnych mają już wysokość 150-170 cm i mnóstwo nowych, długich pędów – informował R. Łaźny.
To doświadczenie doskonale pokazuje, jak ważne jest właściwe przygotowanie stanowiska pod uprawę borówki. Dodając do przygotowywanej gleby oprócz standardowo aplikowanych zrębek, trocin czy torfu również podłoża o nazwie Carbomat. Jest to specjalnie przygotowany substrat na bazie węgla brunatnego. Dodatkowo w trakcie sezonu, borówki czy też glebę jeszcze przed posadzeniem roślin warto wzbogacać roztworem produktu Carbohumic.
Produkt Carbohumic aplikowany po zbiorze owoców oraz wiosną, będzie stymulował właściwy rozwój systemu korzeniowego oraz życie mikrobiologiczne w glebie. To przekłada się na prawidłowy wzrost roślin, co doskonale widać na przykładzie doświadczeń realizowanych w ramach projektu Malinowe Factory – informował Radosław Łaźny w pierwszych dniach września.
Więcej o tym jakie efekty daje zastoswanie produktów na bazie węgla brunatnego oraz jak mogą wyglądać borówki, najnowszych odmian z serii Fall Creek Collection, po roku wzroście zobaczycie w przygotowanym materiale filmowym. Jak mówili plantatorzy uczestniczący w szkoleniu zorganizowanym 6 września w ramach projektu Borówkowe Factory, te nowe odmiany po 16 miesiącach od posadzenia wyglądają jakby miały conajmniej 3 lata.
Warto dodać, że firma CarboHort cały czas rozwija ofertę swoich produktów, modyfikuje ich składy, ale też możliwości ich wykorzystania w uprawie roślin jagodowych.