Sterowanie klimatem w tunelowej uprawie truskawek



W pierwszej części relacji z gospodarstwa zajmującego się produkcją truskawek i malin w Republice Czeskiej (czyt. „Jak działa automatyczna wentylacja tuneli EZvent?”) przedstawiłem informacje dotyczące rozwiązań związanych z budową tuneli dedykowanych uprawie malin. W kolejnej części materiału z tego gospodarstwa skupiamy się na kilku ważnych rozwiązaniach dedykowanych tunelowej uprawie malin. 

W tym zlokalizowanym koło Ołomuńca gospodarstwie jagodowym, ważnym w uprawie gatunkiem są również truskawki. Uprawia się je na rynnach zamontowanych w zblokowanych tunelach foliowych z serii EZvent. Całość konstrukcji, łącznie z rynnami zaprojektowała i wykonała w tym gospodarstwie firma Haygrove.

W tym sezonie uprawiano tutaj m.in. odmianę ‘Elsanta’ na zbiór jesienno-wiosenny oraz powtarzającą owocowanie odmianę ‘Karima’. Zapowiadają się jednak zmiany w strukturze uprawianych odmian. Będą one tutaj wprowadzone już w kolejnym sezonie. 

W ocenie Marka Jamrego z firmy Haygrove, elementem ułatwiającym produkcję truskawek w tunelach zblokowanych jest system automatycznego wietrzenia. Takie rozwiązanie można było tutaj zastosować dzięki zainstalowanym tunelom z serii EZvent. W takich konstrukcjach dobrze sprawdza się również wietrzenie realizowane poprzez podnoszenie ścian bocznych. 

Więcej o zainstalowanych tutaj rozwiązaniach dowiecie się z materiału filmowego. Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi zastosowanych tutaj rozwiązań agrotechnicznych odsyłam do czasopisma „Jagodnik”.







Poprzedni artykułOstatnie dni na złożenie wniosków o dopłaty dla plantatorów malin
Następny artykułFruvitaland i inne grupy producenckie domagają się wyjaśnień 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj