Nawożenie truskawek wczesną wiosną jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego wzrostu roślin i obfitego plonu. W materiale filmowym z Truskawkowych Inspiracji w Hornigach przekazujemy kilka wskazówek dotyczących nawożenia truskawek na początku sezonu wiosennego. Warto przede wszystkim zadbać o dobrą rozbudowę systemu korzeniowego i przygotować rośliny na zmienne warunki pogodowe.
To już kolejna wizyta w Hornigach, na plantacji późnych odmian truskawek prowadzonej w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje. Na podstawie wyników analizy gleby opracowano zalecenia nawozowe i przygotowano plan fertygacji.
Jak informuje Magdalena Cieślak-Włodarczyk z firmy Yara w zeszłym tygodniu, zastosowano Kristalon Żółty z większą zawartością fosforu. Ten pierwiastek wpływa na dobry rozwój systemu korzeniowego. W tym tygodniu zaplanowano aplikację saletry wapniowej w formie YaraLiva CALCINIT.
Wapń jest też tym pierwiastkiem budulcowym. Buduje nasze rośliny, zarówno ich system korzeniowy, jak i liście. Jest to jednak dość leniwy pierwiastek. Jeśli już zostanie pobrany przez korzenie z kompleksu sorpcyjnego i dostanie się do jakiejś części rośliny, to jest ciężko go zmobilizować, żeby przeniósł się na przykład później do owoców. Dlatego ważne jest systematyczne dostarczanie tego pierwiastka poprzez fertygację w postaci saletry wapniowej – wyjaśnia specjalistka z firmy Yara.
Dodatkowo ze względu na trudną wodę, do Kristalonów wskazany jest dodatek Rexolinu X-60, czyli chelatu żelaza. Ponieważ woda ma w tym gospodarstwie wysokie pH, może to wpływać na blokowanie pobierania mikroelementów, w tym żelaza. Rexolin dodaje się do pożywki w ilości 5 do 10 gram na kilogram Kristalonu.
W ofercie firmy Yara od tego roku jest dostępny produkt Leotrac, do stosowania poprzez fertygację. Dawka jednorazowa w przypadku upraw truskawek wynosi 5 litrów na hektar. Pierwszy zabieg warto wykonać w momencie, kiedy już będą widoczne pierwsze kwiatostany do momentu pojawienia się kwiatów.