Sprzedaż owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii wciąż rośnie



Sprzedaż owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii wciąż rośnie. Rynek ten zwiększył swą wartość w 2017 roku o ok. 2% i wedle dostępnych już podsumowań w roku 2018 dynamika ta została utrzymana. Niektórzy zastanawiają się kiedy owa jagodowa bańka pęknie. Inni uspokajają wymieniając liczne przesłanki do dalszych wzrostów.

Profesjonalizm i odpowiedzialność

Jacqui Green, prezes firmy Berry Gardens, zaopatrującej brytyjski rynek w owoce jagodowe, uważa że motorem wzrostów są profesjonalizm i odpowiedzialność jaka cechuje segment jagodowy na tle branży ogrodniczej. Zbudowaliśmy stałą ofertę owoców jagodowych, z którą wychodzimy do konsumentów. W ostatnich latach cechuje się ona stabilnością – każdy może na sklepowych półkach odnaleźć produkt, który lubi lub na który w danej chwili ma ochotę. Znacząco podnieśliśmy też jakość, także w ujęciu całorocznym – tłumaczy sternik jednej z największych firm w UK zaopatrującej mieszkańców Wysp w owoce. Dywersyfikacja dotyczy nie tylko oferowanych gatunków, ale także wielkości opakowań. Dzięki zróżnicowaniu w tym zakresie możliwe staje się lepsze dostosowanie oferty do oczekiwań i potrzeb konsumenta. W efekcie poprawy tej zależności rośnie sprzedaż oraz jej dochodowość.

Wzrost w każdym z wiodących gatunków

Wartość sprzedanych truskawek w 2018 roku wzrosła o 4,2% wobec poprzedniego rocznego okresu. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w kontekście wartości tej samej jednostki wagi. Średnia cena detaliczna za jaką w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii oferowano te owoce wyniosła 4,99 GBP/kg. Przełożyło się to na wzrost o 7,5% w ujęciu rdr. To efekt trendu wykorzystywania mniejszych opakowań jednostkowych. Urósł również segment maliny, choć tutaj zmiana nie jest aż tak spektakularna – odnotowano wzrost sprzedaży wynoszący 1%. Brytyjscy konsumenci zakupili 26,5 tys. ton tych owoców po średniej cenie wynoszącej 11,33 GBP/kg. Drobnej turbulencji doświadczył tamtejszy rynek wobec niższej od spodziewanej podaży polskich borówek. Uczestnicy rynku przewidują jednak, że wobec wzrostu nasadzeń w naszym kraju realizowanym z dobrego materiału szkółkarskiego w kolejnych latach import dużych owoców o wspaniałym smaku będzie przybierał na sile i przekuje się w większą sprzedaż.

Źródło: hotnews.com







Poprzedni artykułSzkodniki glebowe na plantacjach truskawek
Następny artykułOdmiany ‘Cory’, ‘Romina’ i ‘Malling Centenary’ w projekcie Truskawki w tunelach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj