W połowie grudnia firma Fall Creek, globalny producent materiału szkółkarskiego w obrębie różnych typów borówki oraz hodowca nowych odmian, zorganizowała webinarium poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z uprawą borówki oraz zmianom jakie zachodzą na współczesnym rynku niebieskich jagód.

Fall Creek obecnie posiada szkółki w 6 lokalizacjach na świecie. Ich łączna powierzchnia wynosi 150 ha szkółek. Roczna produkcja roślin borówek w tej firmie to 35 mln sztuk. Obecnie Fall Creek tworzy 500 osobowy zespół ekspertów w różnych zakątkach świata.

Jak informował Sep Vesjens z Holandii w 2019 roku konsumpcja borówki w Europie oszacowana została na 650 000 ton, co oznacza wzrost o 23% w ciągu 4 lata (od 2016 roku). Czy to dużo? Wystarczy spojrzeć na konsumpcję innych owoców. Wśród nich prym wiodą banany, których średniorocznie mieszkaniec Europy zjada 12,6 kg, podczas gdy truskawek 1,6 kg rocznie, natomiast borówek – 0,26 kg rocznie. Czy jest o co walczyć? Wydaje się, że tak, zwłaszcza gdy popatrzy się na poziom konsumpcji borówek w krajach, gdzie uprawa tego gatunku ma znacznie dłuższą historię niż w Europie. Mowa tu o Kanadzie, gdzie przeciętny mieszkaniec zjada prawie 1,5 kg owoców, Stanach Zjednoczonych (1,2 kg/osobę). Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach konsumpcja tych niebiskich jagód znacząco wzrosła w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia i Belgia.    

Zakupy borówek w gospodarstwach domowych i i ich spożycie w wybranych krajach świata

Borówki mają dobra markę wśród konsumentów, uważane są za owoce które poprawiają zdrowie i samopoczucie, kojarzone są z latem i świeżością.

Na tę chwilę około 80% borówki w Europie to odmiany starszej generacji, które nie do końca spełniają oczekiwania współczesnego rynku. Co musi się zatem zmienić? Dobór odmian na plantacje powinien być skorelowany ze współczesnymi wymaganiami rynku. Dotyczy to przede wszystkim trwałości owoców i utrzymania jakości do momentu gdy owoce otrzyma ostateczny konsument. Wśród innowacji jakie dotyczą produkcji borówki, ważne wydaje się wdrożenie na plantacje zbioru kombajnowego, co w przypadku nowej generacji odmian będzie jak najbardziej możliwe. Dotyczy to w szczególności odmian, która maja duże, twarde borówki, dojrzewające w jednakowym okresie czasu i można je zebrać w trakcie 2-3 zbiorów kombajnem. Następnie przesortować i zapakować.

Kolejne prezentacje dotyczyły m.in. zasad ciecia borówki o czym mówił Andrea Perger z Włoch, oraz analizy ostatniego sezonu, którego dokonał Mariusz Padewski z Polski. Więcej na temat przeczytacie w czasopiśmie Jagodnik.

#KtoCzytaTenWie







Poprzedni artykułZbiory jagodowych w Hiszpani w sezonie 2021/22 – czy będą większe?
Następny artykułPolowa uprawa truskawek w technologii węglowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj