Signum 33 WG do jagodowych – więcej niż ochrona

Szara pleśń truskawki


BASF poszerza swoją ofertę produktów marki AgCelence. W Polsce do tej pory pod parasolem tej marki znajdowały się produkty do ochrony zbóż, kukurydzy, rzepaku oraz warzyw i ostatnio także sadów. Teraz przyszedł czas na truskawkę oraz produkt Signum 33 WG. Badania wykazały, że oprócz zwalczania chorób grzybowych zagrażających jej uprawie produkt dostarcza też dodatkowe korzyści wykraczające poza standardową ochronę. Na plantacjach truskawki chronionych Signum 33 WG rośliny odznaczają się lepszym wigorem i wyższą tolerancją na stres, co przekłada się na lepszą jakość pozbiorczą owoców.

Charakterystyka preparatu

Signum 33 WG zawiera dwie substancje biologicznie czynne: 6,7% piraklostrobiny, z grupy strobiluryn, oraz 26,7% boskalidu z grupy anilidów. Pierwsza z nich wykazuje działanie quasi- systemiczne, polegające na tym, że środek działa nie tylko w miejscu naniesienia, ale także rozprzestrzenia się w fazie gazowej na roślinie, zaś druga – działanie układowe, a więc ma zdolność wnikania do chronionych tkanek. Substancje te charakteryzują się odmiennym mechanizmem działania na poziomie oddychania komórkowego grzybów. Ich współdziałanie sprawia, że preparat wykazuje szerokie spektrum aktywności w stosunku do różnych patogenów pochodzenia grzybowego, przy ograniczonym ryzyku selekcji form odpornych.

Nie tylko w truskawce

Preparat Signum 33 WG występuje w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych nie tylko truskawki, ale także maliny, wiśni, porzeczki czarnej, czereśni, śliwy, moreli, brzoskwini i borówki wysokiej oraz sporej grupy warzyw, ziół i roślin ozdobnych.

Gatunek

Choroba

Dawka (kg/ha)

Truskawka Szara pleśń, biała plamistość, mączniak prawdziwy 1,8
Malina Szara pleśń, zamieranie pędów 1,8
Wiśnia, czereśnia, morela, brzoskwinia, śliwa Brunatna zgnilizna drzew pestkowych 0,75–1,0
Borówka wysoka Szara pleśń 1,5
Czarna porzeczka Antraknoza, rdza 1,8

 

Zakres i skuteczność zwalczania najważniejszych chorób grzybowych warzyw i truskawek (wg. badań przeprowadzonych w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii i Anglii)

Choroba

Patogen

Skuteczność zwalczania

Szara pleśń Botrytis cinerea

b. dobra

Antraknoza Colletotrichum spp.

b. dobra

Gnomonia fragariae

b. dobra

Skórzasta zgnilizna owoców Phytophthora cactorum

dobra

Mokra zgnilizna owoców Rhizopus stolonifer

dobra

Mączniak prawdziwy Sphaerotheca macularis

dobra

Biała plamistość liści Mycosphaerella fragariae

b. dobra

 

Szara pleśń truskawki
Szara pleśń truskawki
Skórzasta zgnilizna owoców
Skórzasta zgnilizna owoców
maczniak prawdziwy truskawki
Mączniak prawdziwy truskawki
biała plamistość lisci truskawki
Biała plamistość liści truskawki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeciwko szarej pleśni

Wśród fungicydów polecanych do zwalczania szarej pleśni na truskawce, Signum 33 WG wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością. Dobre działanie środka uwidacznia się zwłaszcza w latach epidemii choroby. Duże straty w plonie występują przede wszystkim na plantacjach odmian truskawek podatnych na szarą pleśń. W naszych warunkach klimatycznych należy do nich odmiana ‘Senga Sengana’. Szara pleśń powoduje także znaczne straty na coraz powszechniej uprawianych w Polsce odmianach deserowych, np. ‘Onebor’, ‘Elsanta’, ‘Pegasus’, ‘Florence’.

IMG_0011

Pierwszy zabieg przeciwko szarej pleśni należy wykonać na początku kwitnienia, następne co 5–7 dni uwzględniając podatność na chorobę i warunki atmosferyczne (zmycie przez deszcz). Signum 33 WG nie powinien być stosowany częściej niż 2 razy w sezonie. Należy go używać przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych (Mythos 300 SC, Rovral Aquaflo 500 SC). Dlatego też zabiegi tym preparatem, w dawce 1,8 kg/ha, najlepiej wykonywać w okresie największego zagrożenia roślin, czyli w pełni kwitnienia. Jak wykazały badania, w warunkach wysokiej wilgotności i sprzyjającej temperatury (średnia około 15–18°C), to właśnie rozwinięte kwiaty porażane są najsilniej, nawet w 90%.

W ochronie truskawki przed szarą pleśnią bardzo istotny jest rodzaj wykorzystywanego sprzętu. Najbardziej pożądanym są opryskiwacze z PSP, dobrze również sprawdza się belka Fragaria.

Efekt AgCelence

Zastosowanie Signum 33 WG łagodzi reakcje stresowe roślin. W czasie długotrwałej suszy hamowana jest nadmierna produkcja etylenu, dzięki temu rośliny dłużej zachowują zdolność do fotosyntezy, a owoce wolniej się starzeją.

Ponadto zawarta w preparacie piraklostrobina przyspiesza syntezę białek obronnych dzięki czemu znacząco podnosi odporność roślin truskawki na choroby i szkodniki.

Na plantacjach chronionych Signum 33 WG obserwuję się mniejsze straty masy i wigoru, owoce odznaczają się lepszą jakością pozbiorczą, dzięki czemu ich transport jest łatwiejszy. Ponadto badania wykazały dodatni wpływ preparatu Signum 33 WG na smak owoców truskawki – wyższy i stabilny Brix.

Materiał reklamowy

veneo_basf_signum_jagodnik_750x200_20160325







Poprzedni artykułMaliny owocujące na tegorocznych pędach w projekcie Malinowe Factory
Następny artykułWarto stosować autentyczne środki ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj