Rozwiązania do zwalczania chorób i szkodników na plantacjach borówki

Objawy zamierania pędów na roślinie borówki


Zmiany jakie muszą dokonywać się w uprawie borówki wysokiej dotyczą nie tylko nowych odmian, lepszej organizacji zbioru, ale sprostania wymaganiom stawianym ochronie borówek. To wszystko sprawia, że potrzebna jest coraz lepsza i aktualna wiedza z zakresu ich wprowadzania.

O zagadnienia z zakresu ochrony borówek przed chorobami oraz szkodnikami podczas XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej pytamy Krzysztofa Krupę z firmy Syngenta. 

Jednym z topowych produktów sprawdzających się w ochronie borówki przed wieloma chorobami, zapewniającym równocześnie bardzo niski poziom pozostałości jest Switch 62,5 WG. Produkt ten doskonale sprawdza się w rotacji z innymi fungicydami np. z grupy SDHI, zapewniając wysoką skuteczność ochrony. Switch wskazuje wysoką skuteczność już od wczesnej wiosny zabezpieczając pędy przed zamieraniem. Zastosowany ponownie w okresie okołokwitnieniowym będzie zwalczał szarą pleśń oraz antraknozę. 

Kolejnym problemem na wielu plantacjach jest nasilająca się populacja szkodników. W 2020 roku była to np. muszka plamoskrzydła, która na szczęście od tamtego roku nie stwarzała większych problemów. Warto w jej przypadku zachować czujność i prowadzić regularny monitoring, tak aby w sytuacji jej wystąpienia podjąć właściwe kroki zabezpieczające owoce przed rozwojem tego szkodnika. 

Na wielu plantacjach nasilają się również problemy z misecznikiem śliwowcem lub ze zwójkami.

W sytuacji problemów ze zwójkami lub muszką plamoskrzydłą warto sięgnąć po Affirm, który wykazuje szybkie i długie działanie aż do 2 tygodnie od zabiegu. W przypadku tego insektycydu nie należy się również obawiać pozostałości, które zanikają już po 7 dniach od zabiegu.

Więcej o wybranych rozwiązaniach dedykowanych ochronie borówek dowiecie się z materiału filmowego:







Poprzedni artykułNiskie czy wysokie tunele do uprawy malin
Następny artykułKiedy zacząć pierwsze zabiegi na plantacjach truskawek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj