Rośliny pod stałą kontrolą- nowe przepisy i regulacje PIORiN

Oczyszczone i przygotowane do wysyłki sadzonki odmiany Asia



14 grudnia weszły w życie nowe przepisy Unii Europejskiej (UE) w zakresie zdrowia roślin, tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031. Zmiany dotyczą obrotu materiałem roślinnym, kontroli urzędowych i innych czynności przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, na podstawie rozporządzeniu PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r.

Czego dotyczą zmiany?

Głównym celem i założeniem zmian jest wprowadzenie zmian umożliwiających nadzór nad obrotem materiałem roślinnym. Nowe regulacje rozszerzają zakres obowiązków podmiotów, które będą podlegały wpisowi do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Obowiązkowi takiemu będą podlegali producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy określonego materiału roślinnego na obszarze UE, a także eksporterzy oraz importerzy towarów pochodzenia roślinnego. Będzie prowadzony nadzór WIORiN nad podmiotem upoważnionym do wydawania paszportów. Kontrole będą przeprowadzane co najmniej raz w roku w okresie największego ryzyka wystąpienia agrofagów. W trakcie kontroli będzie sprawdzana dokumentacja związana z realizacją obowiązku identyfikowalności oraz dokumentowania wykonywania oceny, wraz z wynikami. Podmiot taki po zdobyciu odpowiednich uprawnień wydawanych przez WIORiN będzie prowadził ocenę zdrowotności, będą również zobowiązani do wystawiania paszportów we własnym zakresie. Paszportowaniu podlegać bowiem będą w szczególności wszystkie tzw. „rośliny przeznaczone do sadzenia” oraz określone nasiona. Odstępstwo od tego wymogu może dotyczyć tylko małych ilości roślin, dostarczanych wyłącznie i bezpośrednio użytkownikom ostatecznym, czyli osobom nabywającym rośliny na własne niezarobkowe potrzeby. Nie dotyczy to sprzedaży na odległość (zakupy przez internet), oraz w przypadku przemieszczania do stref chronionych UE.

O czym informują nas poszczególne oznaczenia na paszporcie i co powinno na nim się znajdować: Paszport powinien być w formie etykiety o kształcie prostokąta lub kwadratu. Forma etykiety, wyodrębnionej w stosunku do wszelkich innych informacji lub etykiet np. handlowych. Powinien posiadać widoczne elementy czytelne bez konieczności korzystania z narzędzi optycznych, a zawarte na nim informacje muszą być trwałe (trwale naniesione), bez możliwości ich zmiany.

-flaga – kolorowa lub czarno-biała lub biało-czarna (lewy górny róg)

-wyraz Paszport roślin/ Plant passport (prawy górny róg)

-litera A: odpowiednio nazwa botaniczna lub nazwa przedmiotu, opcjonalnie nazwa odmiany

-litera B: dwuliterowy kod PCz. (PL) i numer rejestracyjny

-litera C: kod identyfikacyjny (np. kod QR)

-litera D: nazwa państwa pochodzenia (odpowiednio trzeciego lub PCz., np. PL)

Źródło. www.piorin.gov.pl







Poprzedni artykułProdukcja sadzonek na wysokim poziomie
Następny artykułIle zebraliśmy owoców jagodowych w 2019 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj