Regeneracje przemarzniętych pędów na plantacjach malin






Na wielu plantacjach malin letnich, ale też jesiennych obserwuje się nietypowy rozwój pędów. W wielu przypadkach za te uszkodzenia odpowiadają kwietniowo-majowe przymrozki. Najsilniej uszkodzenia te widoczne są po przecięciu pędów. 

Uszkodzone wiązki przewodzące 

Uszkodzone przez niskie temperatury pędy malin mają nietypowy wzrost, stają się krzywe i pokręcone – informuje dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team. Według dr hab. Katarzyny Rębarz z firmy Syngenta w celu regneracji uszkodzonych pędów warto opryskać maliny produktem Vitaseve w dawce 5 l/ha. Taki zabieg pozwoli zregenerować uszkone wiązki przewodzące i pozwoli usprawnić transport składników odżywczych. Na plantacjach, gdzie zapowiada się w miarę normalny plon, warto zadbać o ochronę chemiczną. Więcej tych informacji znajdziecie w materiale filmowym:

Produkty do biostymulacji malin od firmy Syngenta

Firma Syngenta, dotychczas kojarzona głównie z chemicznymi. Ostatnio w jej ofercie przybywa produktów do ochrony biologicznej oraz o działaniu biostymulacyjnym. 

W ofercie znajdują się produkty pozytywnie wpływające na wzrost i przyjmowanie się nowych roślin o nazwie Radifarm.

Z kolei na istniejących plantacjach bardzo dobrze oceniany jest wspomniany wcześniej produkt Vitaseve, pozytywnie wpływający na regenerację roślin uszkodzonych zimą przez niskie temperatury lub na plantacjach, gdzie rośliny mają słaby wigor.

W celu poprawy wzrostu roślin oraz podnoszenia poziomu fotosyntezy, można zastosować w okresie wzrostu  wegetatywnego MC CREAM, którego zadaniem jest stymulowanie metabolizmu i zwiększanie ilości chlorofilu w roślinie. Natomiast w czasie kwitnienia stosując zarówno MC CREAM z BENEFIT PZ uzyskujemy efekt synergii, ponieważ Benefit PZ przyczynia się do wzrostu liczby komórek powstających w procesie podziałów komórkowych, a MC Cream  powoduje rozrost tych komórek i wzrost fotosyntezy.

Na etapie kwitnienia, w celu stymulacji kwitnienia i zawiązywania owoców celowe może być zastosowanie produktu MC SET

Więcej o kilku wymienionych produktach z bogatej oferty rozwiązań biostymulujących będących w ofercie firmy Syngenta oraz ich wpływu na maliny dowiecie się z materiału filmowego:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!









Poprzedni artykułJulietta – słodkie imię, ale bez litości dla szarej pleśni
Następny artykułAgrowłókniny uratowały plantacje truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj