Przegląd sadzonek jagody kamczackiej (cz. I)



Mszczonowska I Konferencja Kamczacka zgromadziła ponad 500 uczestników z różnych państw. Międzynarodową rangę wydarzenia wzmocniła także międzynarodowa grupa wykładowców. Bardzo ciekawą ofertę dla zwiedzających przygotowali także wystawcy. W imprezie uczestniczyło łącznie 20 podmiotów, a co czwarty z nich stanowiły gospodarstwa szkółkarskie oferujące plantatorom licencjonowane sadzonki.

Odmiany jagody kamczackiej i doradztwo

W mszczonowskim hotelu Panorama obecni byli reprezentanci Specjalistycznego Gospodarstwa Jagodowego Olczyk zlokalizowanego w miejscowości Jordanów pod Łodzią. Podmiot specjalizuje się w produkcji sadzonek truskawek, malin, jeżyn, żurawiny i borówek, ale w swej ofercie posiada także około 35 licencjonowanych odmian jagody kamczackiej. W polskich warunkach klimatycznych producent poleca takie odmiany jak 'Aurora’, 'Bakczarska Jubilejnaja’, a także ’Bakczarskij Velikan’, 'Honeybee’, 'Indigo Gem’, 'Jugana’, 'Streżewczanka’, 'Tundra’ i 'Vostorg’.

Reprezentanci Specjalistycznego Gospodarstwa Jagodowego Olczyk zlokalizowanego w miejscowości Jordanów pod Łodzią

'Bakczarskij Velikan’ jest odmianą wykształcającą jedne z największych owoców. Ich masa dochodzi do 2,5 g. Są to owoce deserowe, słodko-kwaśne. Średni plon przekracza 8 t/ha, a jego zbiór można zmechanizować. 'Honeybee’ pochodzi z Kanady, lecz ma owoce o podobnych właściwościach. Zdecydowanie lepiej jednak plonuje, a owoce nie osypują się. Krzewy cechują się szybkim tempem wzrostu. Kolejną odmianą wyhodowaną w Uniwersytecie w Saskatchewan i równie dobrze nadającą się na plantacje towarowe jest 'Indigo Gem’. Choć jej owoce są drobniejsze, to ogólny średni plon jest na porównywalnym do 'Honeybee’, czyli nieco ponad 13 t/ha. 'Jugana’ daje plon odpowiedni do mrożenia, ale i spożycia deserowego. Cechuje się jednak wytrzymałością w transporcie i przyzwoitym plonowaniem. Owoce mają średnią wielkość, są bardzo ciemne, prawie czarne i mają silny woskowy nalot. 'Streżewczanka’ ma bardzo duże owoce, które czasem mogą osiągać nawet 2,7 g. Są one jednak w smaku kwaskowe. Średnie plonowanie przekracza 8 t/ha, a zaletą jest nie osypywanie się owoców. Odmiana 'Vostorg’ wykazuje wprawdzie umiarkowaną tendencję do gubienia owoców, jednak dzięki ażurowemu pokrojowi krzewów zbiór staje się łatwiejszy. Możliwa jest także jego mechanizacja. Wielkość plonu jest podobna jak w przypadku 'Streżewczanki’. 'Tundra’ pochodzi z Ameryki Północnej i daje średnio 13,2 t/ha. Owoce ma jednak zdecydowanie drobniejsze, ale dobrze znoszące transport. Krzewy zagęszczają się, więc odmiana jest godna polecenia do zbiorów mechanicznych. Specjalistyczne Gospodarstwo Jagodowe Olczyk świadczy także usługi doradcze na etapie doboru sadzonek i odpowiedniej agrotechniki. Już na etapie zakładania plantacji zdarza się, że niewłaściwe są odstępy między roślinami i rzędami. Wynika to ze zróżnicowanej specyfiki wzrostu poszczególnych odmian. 'Aurora’ potrafi buduje krzewu o pokroju średnicy 1,2 m podobnie jak wiele innych odmian, ale na przykład 'Jugana’ zajmuje o wiele więcej przestrzeni, nawet 1,9 m. Czasem rośliny są także sadzone za głęboko albo w niewłaściwie przygotowanych kwaterach.

Owoce od maja do czerwca

Tradycje szkółki Clematis sięgają roku 1988. Wtedy powstała ona w miejscowości Jawczyce, aby po upływie 8 lat przenieść się do Pruszkowa, gdzie znajduje się do dziś. Korzysta się tutaj z nowoczesnych rozwiązań technologicznych na etapie produkcji. W ofercie znajduje się około 600 gatunków i odmian, w tym 12 odmian jagody kamczackiej.

jagoda_kamczacka6
W ofercie szkółki Clematis znajduje się około 600 gatunków i odmian, w tym 12 odmian jagody kamczackiej

Są to: 'Atut’, 'Amphora’, 'Bakcarskaya’, 'Blue Velvet’, 'Duet’, 'Indigo Yum’, 'Karina’, 'Leningradzkij Welikan’, 'Nimfa’, 'Siniczka’, 'Tomiczka’ i 'Wojtek’. Tak szeroki wachlarz odmian pozwala na nasadzenia roślin owocujących na przestrzeni kilku tygodni, co ułatwia zbiór owoców. Jagody odmiany 'Wojtek’ czy 'Kariny’ powinny dać plon jeszcze w maju, 'Bakcarskaya’, 'Atut’, czy 'Nimfa’ to odmiany które owocują na przełomie maja i czerwca. Nieco późniejsze są na przykład krzewy 'Amfory’ czy odmiany 'Duet’. Tutaj do jagodowych żniw przystępujemy w czerwcu.






Poprzedni artykułHurtowa sprzedaż owoców przez internet
Następny artykułJagodnik 1/2016 – numer specjalny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj