Coraz większą popularnością cieszy się w naszym kraju uprawa truskawek z przeznaczeniem na jak najwcześniejszy zbiór owoców deserowych. Taka produkcja zapewnia odpowiednią rentowność nawet jeśli inwestycje w tunele czy okrycia generują dodatkowe koszty. Przygotowanym materiale prezentuję podstawowe informacje o kolejnych najwcześniej dojrzewających odmianach truskawek.
Daroyal
Pochodzi z programu hodowlanego Darbonne-Inotalis we Francji. To jedna z najwcześniej owocujących odmian truskawek, początek zbioru przypada 3-6 dni wcześniej niż w przypadku ‘Honeoye’. ‘Daroyal’ pochodzi z Francji, nadaje się do odmiany w Polsce. Owoce mają stożkowaty kształt, kolor ciemno czerwony po zewnątrz i wewnątrz, silny połysk. Są smaczne, jednak niezbyt długi okres trwałości pozbiorczej sprawia, ze wymagana jest dobra organizacja sprzedaży, raczej bezpośredniej. Sprzyja jej bardzo niewielki odsetek plonu niehandlowego. Zaleca się jednak częste, regularne zbiory by truskawki zostały zebrane w optymalnym momencie. Odmiana wykazuje tolerancję na choroby systemu korzeniowego, wertycyliozę. Krzewy rosną silnie, wykształcają ciemnozielone liście. Aby zapewnić odmianie warunki do utrzymania zdrowotności zaleca się zmniejszenie zagęszczenia nasadzeń oraz redukcje dawek podawanego azotu.
Magnum
Nieco wcześniejszą odmianą niż ‘Honeoye’, o zbliżonym do ‘Clery’ terminie owocowania jest ‘Magnum’ pochodząca z francuskiego programu hodowlanego realizowanego w firmie Marionnet SARL. Pojedynczy krzew wydaje plon łącznej masy średnio 535 g, a średnia waga pojedynczego owocu wynosi 24 g. Owoce te są słodkie, raczej jaskrawo czerwone. Odznaczają się jednak jędrnością i długim okresem shelf life. Twardość owoców ułatwia także ich zbiór i późniejsze składowanie – nie odgniatają się. ‘Magnum’ nie wykazuje szczególnie wysokiej podatności na żadną z chorób truskawek. Wyróżnia ją szczególna przydatność do uprawy na podłożach inertnych.
Vibrant
Około 2-3 dni przed ‘Honeoye’ owocowanie zaczyna odmiana ‘Vibrant’. Nadaje się ona do zakładania plantacji w uprawie polowej jak również w substracie pod osłonami. To interesująca odmiana deserowa na plantatorów, którym zależy na pozyskaniu owoców o dobrej jakości. Są one osadzone na długich kwiatostanach co z jednej strony ułatwia dobre ich zapylenie oraz doświetlenie, a także pomaga zbieraczom łatwo lokalizować owoce. Z drugiej jednak strony niesie ryzyko szkód mrozowych na jakie narażone są nieosłonięte liśćmi pąki kwiatowe. Zalecane jest więc zabezpieczenie plantacji w okresie kwitnienia, choć płaskie okrycie może okazać się niewystarczające. Owoce w ponad 90% stanowią plon handlowy najwyższej jakości. Są jaśniejsze niż w przypadku odmiany ‘Honeoye’, połyskliwe i smaczne. Po ugryzieniu aromatyczne. Chętnie kupowane na rynkach hurtowych także ze względu na zadowalającą trwałość pozbiorczą. Hodowcą odmiany jest East Malling Research.
Fleurette
Została wyselekcjonowana przez Goossens Flevoplant B.V. Choć zbiory tej odmiany najczęściej zaczynają się w tym czasie co ‘Honeoye’ lub dwa dni później, to krzewy te bardzo dobrze reagują na zabiegi zmierzające do przyspieszenia plonowania. Sprzyja temu otwieranie się kwiatów dopiero gdy łodyga ma znaczną długość. Można więc stosować folię aż do początku kwitnienia bez ryzyka przypalenia kwiatów. Owoce ‘Fleurette’ nadają się zarówno do sprzedaży bezpośredniej jak i do hurtu. Wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono, mają kształt szerokiego stożka i są połyskliwe. Nie ciemnieją podczas przechowywania, są trwałe w okresie pozbiorczym. Kwatery, gdzie uprawia się ‘Fleurette’ cechuje duża wydajność. Odmiana ta jest mało podatna na gnicie owoców i wykazuje odporność na mączniaka.