Program nawożenia i ochrony truskawek – od fazy kwitnienia do owocowania

truskawka


W poprzednich częściach (wszystkie artykuły dostępne na portalu jagodnik.pl ) przekazywaliśmy informacje z DemoFarmy Grupy Truskawkowej dotyczące zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na plantacji od momentu posadzenia roślin do początku ich kwitnienia. Teraz przedstawione zostaną zabiegi wykonywane od początku kwitnienia do końca zbioru truskawek na tej plantacji. Jest to niezwykle istotny, czas w którym kształtuje się jakość owoców.

Truskawki sprzedawane do bezpośredniego spożycia, muszą charakteryzować odpowiednią wielkością owoców, ich twardością i trwałością oraz smakiem. Aby sprostać tym wymaganiom należy ustalić właściwy program nawożenia oraz prowadzić właściwą ochronę tak aby wypracowana jakość nie była redukowana poprzez występujące na plantacji choroby i szkodniki. Niewątpliwie ważnym składnikiem poprawiającym jakość owoców, jest potas który odpowiada w roślinie m.in. za gospodarkę wodną i transport składników pokarmowych. Na naszej demonstracyjnej plantacji potas dostarczano przede wszystkim poprzez nawożenie posypowe, tak aby rośliny mogły pobierać go poprzez system korzeniowy. Dodatkowo, aby zapewnić jeszcze lepsze odżywienie potasem, składnik ten dostarczano również dolistnie, opryskując rośliny nawozem AminoQuelant K low pH oraz nowym na polskim rynku nawozem ener-K, który oprócz potasu zawiera fosfor, mikroelementy i wyciąg z alg morskich. Ener-K oprócz poprawy jakości owoców, powoduje iż nabierają one ładnego połysku. Mówiąc o jakości owoców nie możemy zapomnieć o wapniu, gdyż pierwiastek ten odgrywa dużą rolę w zbudowaniu optymalnej jędrności i trwałości pozbiorczej owoców. Problem wapnia w owocach nie zawsze leży w jego braku, ale prawie zawsze jest spowodowany pobieraniem i transportem tego składnika przez rośliny. Bardzo dobre efekty daje zastosowania nawozu wapniowego o nazwie AminoQuelant Ca, w którym składnik ten jest skompensowany aminokwasami, dzięki czemu jest łatwo absorbowany przez rośliny, można go również stosować ze środkami ochrony roślin.

W roku 2015 na DemoFarmie Grupy Truskawkowej testowaliśmy również preparat Barrier, który oprócz wapnia zawiera krzem. Zastosowanie tego produktu pozytywnie wpłynęło na trwałość i jakość pozbiorczą owoców. W doświadczeniach ścisłych rośliny traktowane Barrierem, były również słabiej zasiedlane przez przędziorka chmielowca.

Okres kwitnienia i dojrzewania owoców, to najważniejszy czas w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. W tym czasie trzeba zwrócić szczególną uwagę na ochronę otwartych kwiatów przed sprawcą szarej pleśni. Okres kwitnienia truskawek, połączony z optymalną temperaturą i wilgotnością powietrza niezwykle sprzyja infekcją grzybowym. Podstawowym preparatem jaki był używany na DemoFarmie Grupy Truskawkowej przeciwko tej chorobie był fungicyd Luna Sensation 500 SC. Ten nowy produkt jest niezwykle przydatny właśnie w okresie kwitnienia, gdyż oprócz wspomnianej szarej pleśni zwalcza również, mączniaka prawdziwego, biała plamistość, antraknozę i skórzastą zgniliznę.

Szczególnie dużym zagrożeniem, na źle chronionych plantacjach okazała się w tym sezonie mączniak prawdziwy. Z prowadzonych doświadczeń zaobserwowaliśmy iż zastosowanie przed kwitnieniem preparatu Zato 50 WG, a później w okresie kwitnienia Luny Sensation 500 SC dawało bardzo dobre efekty w ograniczeniu roślin przez tego patogena.

Znacznie trudniejsze w zwalczaniu niż choroby okazały się w tym roku przędziorki. Rozwój przędziorka chmielowca rozpoczął się w tym sezonie znacznie wcześnie niż w latach minionych. Już na przełomie marca i kwietnia obserwowano pierwsze samice tego gatunku. Dlatego ochronę przed tym szkodnikiem należało wykonać znacznie wcześniej. Zastosowanie wówczas nowo zarejestrowanego akarycydu Envidor 240 SC, pozwoliło w znacznym stopniu uniknąć problemów z tymi szkodnikami w dalszej części sezonu.

Poniżej prezentuje programy nawożenia i ochrony, które zastosowaliśmy na DemoFarmie Grupy Truskawkowej w 2015 roku. Chciałem również podziękować Danielowi Bednarkowi, za profesjonalne prowadzenie plantacji truskawek, oraz za otwartość i możliwość zastosowanie na części jego plantacji różnych programów ochrony i nawożenia.

Program nawożenia dolistnego – od fazy kwitnienia do owocowania:

18 maja – Mikrokomplex (2 kg/ha) + Agro-K (1 kg/ha)

25 maja – Maxi-Grow (0,5 l/ha)

30 maja – Maxi-Grow (0,5 l/ha)

03 czerwca – AminoQuelant Ca (2 l/ha)

10 czerwca – ener-K (1,5 l/ha)

20 czerwca – AminoQuelant K (2 l/ha)

04 lipiec – AminoQuelant Ca (2 l/ha)

11 lipiec – AminoQueelant Ca (2 l/ha)

Program ochrony – od fazy kwitnienia do owocowania:

15 maja – Envidor 240 SC (0,4 l/ha) + Zato 50 WG (0,25 kg/ha)

18 maja – Pomarsol Forte 80 WG (4 kg/ha)

21 maja – Luna Sensation 500 SC (0,8 l/ha)

25 maja – Switch 62,5 WG (1 kg/ha)

6 czerwca – Acaramik 018 EC (1,2 l/ha)

3 czerwca – Luna Sensation 500 SC (0,8 l/ha)

20 czerwca – Teldor 500 SC (1,5 l/ha)

Wszystkie zabiegi wykonywano przy użyciu 500 l wody na hektar, opryskiwaczem wyposażonym w pomocniczy strumień powietrza.







Poprzedni artykułProdukcja mrożonych owoców
Następny artykułProdukcja mrożonych owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj