Postulaty ZSRP dotyczące malin przedstawione w MRiRW 



W odpowiedzi na nasz apel w związku z dramatyczną sytuacją na rynku owoców jagodowych w piątek 30 czerwca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie, któremu przewodniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus. Przetwórców reprezentowali Janusz Gajowniczek z firmy REAL oraz Barbara Groele sekretarz KUPS. W spotkaniu wzięła udział delegacja Związku Sadowników RP: Irena Kręcisz, Piotr Chojecki, Marian Smentek i Krzysztof Cybulak. Po raz kolejny przedstawiliśmy nasze propozycje, które w większości odnalazły poparcie Ministra

  1. Natychmiastowe rozpoczęcie skupu interwencyjnego przez Krajową Grupę Spożywczą – Minister potwierdził, że zajmą się tym dwie spółki należące do KGS, jednak takie szczegóły jak termin i miejsce, na razie są nieznane
  2. Zmuszenie punktów skupu do wywieszania ceny dnia od rana.
  3. Zmuszenie zakładów przetwórczych do publikowania ceny skupu loco rampa.
  4. Publikowanie przed sezonem kosztów produkcji owoców z każdego gatunku wyliczonych przez specjalistów od ekonomiki rolnictwa .
  5. Utworzenie rejestru produkcji owoców i przepływu produktów świeżych i przetworzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i monitorowanie tego, na wzór departamentu rolnictwa USA.
  6. Wprowadzenie urzędowego systemu kontroli  każdej  partii  owoców  wjeżdżających  do  naszego  kraju  pod względem  jakości,  zwłaszcza  pozostałości  środków  ochrony  roślin i wstrzymanie  dalszego  obrotu  towarem  do  czasu  otrzymania  wyników badania.

Jedynym postulatem, który nie został poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi był:

  1. Natychmiastowy zakaz importu mrożonej i świeżej maliny z Ukrainy.

Podczas spotkania dyskutowano nad mechanizmem podobnym do mechanizmu z wiosny 2022 roku dotyczącego wycofania jabłek z komór przechowalniczych, w którym przetwórcy wypłacali cenę podstawową, a strona rządowa dopłacała do kilograma. Strona Związkowa zdiagnozowała przyczynę zapaści na rynku zbóż i owoców spowodowanych nadmiernym importem z Ukrainy. Według nas zawinili wszyscy: rząd, Komisarz ds. Rolnictwa UE i Komisja Europejska. Kilkumiesięczna bezczynność tych organów doprowadziła do sytuacji, z którą zmagamy się dziś.

Źródło: polskie sadownictwo.pl







Poprzedni artykułCeny malin na Ukrainie nadal spadają. Zła informacja dla Polski i Serbi!
Następny artykułCeny porzeczek i wielkość zbiorów  – co nas czeka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj