Żniwa porzeczkowe już się zakończyły, przyszedł więc czas na odpowiednie przygotowanie krzewów do następnego sezonu. Są trzy rzeczy, które mają wpływ na wielkość plonu w przyszłym roku. Należy do nich zdrowotność roślin, odpowiednie odżywienie oraz woda, której niestety coraz częściej brakuje.
O czym warto pamiętać po zbiorach?
Najważniejszą rzeczą jest zdrowotność roślin. Należy pamiętać, że okres po zbiorach to czas kiedy krzewy są bardzo narażone na atakowanie przez szkodniki szczególnie przez pryszczarka porzeczkowca, przeziernika porzeczkowca oraz przędziorka chmielowca. Dlatego należy chronić plantacje przed tymi szkodnikami, do togo celu należy użyć środków zarejestrowanych dla tej uprawy. Drugą bardzo ważną sprawą jest ochrona przed chorobami takimi jak: antraknoza, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, amerykański mączniak agrestu czy zamieranie pędów. O ile w tej kwestii należy podchodzić schematem programu ochrony roślin to w drugiej kwestii przygotowania roślin pod kątem odżywienia mamy duży większy wybór nawozów do zastosowania.
Dobrze przygotować się do nawożenia
Podstawą w nawożeniu powinna być zawsze analiza składu chemicznego gleby oraz liści. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników należy ustalić plan nawożenia. Okres po zbiorach owoców czas gromadzenia składników pokarmowych, które mają wpływ na przezimowanie krzewów i ich dobry start na wiosnę. Ale też czas kiedy bez odpowiedniego odżywienia nie ma zdrowych liści, które odgrywaj najważniejszą funkcję w procesie fotosyntezy. Dlatego należy się skupić na nawożeniu, które ma na celu utrzymanie w jak najlepszej kondycji rośliny i pomoże w prawidłowym zimowaniu oraz zapewni dobry start na wiosnę.
Dokarmianie dolistne porzeczek
Bezpośrednio po zbiorach powinnyśmy dostarczyć nawóz np. zrównoważony, może to być np. Kristalon Zielony w dawce około 3-5kg/ha z dodatkiem około 2 l/ha YaraVita Bortac i 1 l/ha YaraVita Cynk F, które mają na celu zregenerować rośliny po zbiorze mechanicznym i wzmocnić pąki kwiatowe na przyszły sezon. Przypominamy, że stosowanie produktów z serii YaraVita powoduje, że nie musimy do oprysków dodawać adiuwantów, ponieważ już te produkty mają właściwości adiuwantów, kondycjonerów wody itd. Po upływie 7-10 dni od zabiegu zaleca się zastosowanie nawozu Krista Leaf Foto 3 kg/ha poprawiającego jakość liści oraz aktywność aparatów szparkowych co bezpośrednio wpływa na tempo fotosyntezy. Przy obecnych warunkach rośliny korzystnie reagują na stosowanie dobrych, sprawdzonych aminokwasów w połączeniu z nawozami z serii Kristalon czy KristaLeaf Foto.
Nawożenie posypowe porzeczek
W tym roku spora część nawozów wieloskładnikowych może być nie wykorzystana, z powodu niskiego plonowania i małej ilości opadów. Dlatego wykonując analizę składu chemicznego gleby, producent zyskuje informacje o składnikach dostępnych dla roślin lub ich brakach. Dowiadujemy się czy tylko wystarczy pozbiorczo YaraMila Complex czy może trzeba uzupełnić trudno przemieszczalny fosfor czy na jesieni zwapnować plantację. Nawożenie azotem po zbiorach jest w pewnym sensie obowiązkowe i do tego celu najlepszym nawozem będzie saletra wapniowa np. Nitrabor.
Wielu plantatorów zadaje pytanie: Po co nawożenie azotem po zbiorach? Odpowiedz jest bardzo prosta, na wiosnę krzewy wykorzystują w pierwszej kolejności azot zgromadzony w korze i drewnie. Często zdarza się, że wegetacja już ruszyła, a azot został jeszcze nie dostarczony lub nie jest jeszcze dostępny. W tym okresie rośliny wykorzystują zapasy. Poza tym krzewy uwolnione od owocu i poniszczone przez kombajn potrzebują szybko działającego azotu azotanowego do szybkiej regeneracji i odbudowy części wegetatywnej.
Warto oszczędzać na nawozach i ś.o.r.
Oszczędności w nawożeniu można wprowadzać przez wprowadzanie tych pierwiastków, które są potrzebne w danym okresie. Możemy określić ich ilość znając wyniki analiz gleby i liści oraz zapotrzebowanie roślin w danym okresie. Odpowiednia wiedz pozwala na ułożenie prawidłowego planu nawozowego. Należy jednak pamiętać, że w trakcie sezonu warunki zmieniają się i wymagania nawozowe również. Dlatego należy korygować nawożenie względem pogody i spodziewanego plonu. Można również zwrócić się do firm doradczych czy nawozowych o pomoc w ułożeniu programu nawożenia. Często na własny koszt wykonują one analizy. Druga sprawa to forma nawozu jaka jest dostarczana. Ma to ogromne znaczenie (np. taka sama ilość tlenku potasu w soli potasowe i siarczanie potasu a przyswajalność znacznie wyższa na korzyść siarczanu).
Warunki pogodowe stosowania nawozów i ś.o.r.
Zbyt wysoka temperatura obniża skuteczność dokarmiania dolistnego czy stosowanych ś.o.r., dodatkowo może to doprowadzić do uszkodzenia liści (fitotoksyczność). Optymalna temperatura do zabiegów dokarmiania dolistnego to 18-25oC. Również niska temperatura może negatywnie wpłynąć na skuteczność tego zabiegu. W przypadku nawozów posypowych stosowanych w nieodpowiednich warunkach dochodzi do dużych strat pierwiastków.
Nie należy stosować nawozów potasowych jesienią, zwłaszcza na glebach lekkich. nie wolno łączyć W tym samym terminie nawożenia wapniem i fosforem. Unikajmy również jesienią podawania długo działających nawozów zawierających w swoim składzie azot.