Popraw jakość owoców na plantacjach malin jesiennych i przygotuj letnie maliny na zimę


W wieloodmianowej kwaterze nowych odmian maliny owocujących na tegorocznych pędach założonej w ramach projektu Malinowe Factory zaczynają dojrzewać pierwsze maliny. Na kilku odmianach dopiero zawiązywane są owoce. Jest to idealny czas na zastosowanie produktów sprzyjających zawiązywaniu owoców i wpływających na ich jakość. Lustrujemy też plantację malin letnich i przedstawiamy rekomendacje dotyczące przygotowania roślin do spoczynku zimowego.

Jakub Kosik z firmy Timac Agro Polska, lustrując wieloodnianową kwaterę malin posadzonych w drugiej połowie maja z sadzonek plug na zbiór z pędów tegorocznych rekomendował na etapie kwitnienia i zawiązywania malin zabieg preparatem Maxifruit. Produkt ten wspomaga naturalne wytwarzanie fitohormonów w roślinie, co przekłada się na lepsze zawiązanie owoców oraz poprawie ich jakości.

To co wyróżnia ten produkt to skład, na co składa się m.in. kompleks NMX, który jest ekstraktem z roślin żyjących w ekstremalnych warunkach (morskich, pustynnych i tropikalnych). Zawiera w swoim składzie prekursory fitohormonów oraz przekaźniki do ich ekspresji, a także składniki pokarmowe, które wspomagają działanie substancji stymulującej wytwarzanie naturalnych fitohormonów w roślinie.

Na plantacjach malin letnich jak też jesiennych produkt ten zaleca się stosować 2 lub 3 razy w sezonie każdorazowo w dawce 2l/ha w odstępach około 10-dniowych. Włączenie tego produktu w technologię produkcji malin, będzie doskonale wspomagał zawiązywanie owoców i ich wzrost w okresie panujących w tym sezonie ekstremalnie wysokich temperatur. Produkt ten warto stosować zarówno w uprawach tunelowych, jak też w typowo polowych, gdzie efekty po jego stosowaniu będą jeszcze silniej widoczne – informował J. Kosik.

W uprawie malin na zbiór jesienny warto do zabiegów dokarmiania dolistnego włączyć również takie produkty jak Seactiv Vital oraz Seactiv Elite, które będą wspomagać wzrost owoców, poprawią kondycję roślin oraz jakość owoców i ich dojrzewanie oraz trwałość pozbiorczą.

Produkty, te oraz nawozy do fertygacji z oferty Timac Agro Polska od kilku sezonów testowane są w doświadczeniach w ramach projektu Malinowe Factory. Jedno z nich przeprowadzono w 2021 r. w kwaterze malin uprawianych w tunelu. Kwaterę tą założono w czerwcu/lipcu w 2017 r. Rośliny posadzono na zagonach wyściółkowanych czarną agrowłókniną w rozstawie 3 x 0,5 m. W doświadczeniu obserwowano rośliny odmiany ‘Polonez’ posadzone z sadzonek doniczkowanych. 

Badano dwie kombinacje:

1.  Kontrola 

– program oparty na programie fertygacyjnym zbudowanym na bazie ogólnie dostępnych nawozów na rynku i zbilansowanym pod względem dawek do programu fertygacyjnego Timac 

2.  Program fertygacyjny Timac

–  program fertygacyjny oparty na nawozach KSC

Tabela. Wykonane nawożenie w kombinacji Timac na plantacji maliny odmiany ‘Polonez’ w Karczmiskach w 2021 r.

Wykres. 1. Plonowanie maliny odmiany ‘Polonez’ w 2021 r. w uprawie tunelowej w gruncie w Karczmiskach woj. Lubelskie

Wykres. 2. Zawiązanie owoców odmiany ‘Polonez’ w uprawie tunelowej w 2021 r. w Karczmiskach

W ocenie J. Kosika, najlepsze efekty w uprawie malin daje stosowanie pełnej technologii nawożenia opracowanej dla malin przez specjalistów z firmy Timac Agro Polaska, która oprócz nawozów dolistnych zawiera produkty do nawożenia posypowego oraz fertygacji.

J. Kosik, lustrując 22 sierpnia plantacje malin uprawiane na zbiór letni, gdzie usunięto już pędy dwuletnie pozostawiając odpowiednią liczbę pędów tegorocznych na zbiór letni, w celu przygotowania roślin do dobrego przezimowania rekomendował zabiegi produktem Seactiv Leos.

Więcej informacji o tych produktach oraz korzyściach z ich stosowania w uprawie malin dowiecie się w materiale filmowym:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!





Poprzedni artykułUwaga – Drosophila zagraża owocom jagodowym (monitoring plantacji 21.08.2024 r.)
Następny artykułBorówka po zbiorze owoców – to dobry czas na dostarczenie roślinom wapnia, potasu, siarki i mikroelementów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj