Podwójne uderzenie w przędziorki

Pierwsze oznaki bytności przędziorków na plantacjach


Przędziorki to bardzo poważne zagrożenie dla upraw jagodowych. Choć trwa jeszcze zima, to już warto zaplanować skuteczny plan przeciwdziałania ich żerowaniu na plantacjach. Z pomocą przychodzi w tym zakresie firma Sumi Agro Poland. Oferuje ona polskim plantatorom trzy skuteczne preparaty niszczące populacje tych szkodników. Dwa z nich – Nissorun Strong 250 SC i Ortus 05 SC – stanowią podstawę większości programów akarycydowych stosowanych na plantacjach roślin jagodowych.

Dlaczego zwalczanie przędziorków jest konieczne?

Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników w uprawie truskawek i malin. Żerują one na spodniej stronie liści. Odżywiają się sokiem roślin, co prowadzi do ich ogłodzenia. W konsekwencji rozwój krzewów jest słabszy, słabsze jest także ich plonowanie. Zaniechanie zwalczania przędziorka chmielowca ma zatem istotne reperkusje finansowe. Mówiąc wprost: nie opłaca się. To samo dotyczy plantacji porzeczkowych czy agrestu. Wolne od szkodników rośliny mogą dawać plon przez większą liczbę sezonów, a w każdym kolejnym są bardziej produktywne.

Przędziorków szukajmy na dolnej stornie liści

Skutecznym orężem w walce z przędziorkiem

Preparatem, który bezspornie warto włączyć do strategii ochrony roślin jestOrtus 05 SC. W swym składzie zawiera on fenpiroksymat. Działa powierzchniowo zwalczając wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków. W uprawie porzeczki czarnej i porzeczek kolorowych można po niego sięgać dwukrotnie w sezonie w odstępie co najmniej 7–10 dni. W ochronie truskawek, malin czy agrestu producent dopuszcza jednokrotne jego zastosowanie. Maksymalna dawka do jednorazowego zastosowanie w większości gatunków jagodowych to 1,5 l/ha. W ochronie truskawki przed przędziorkiem chmielowcem stosuje się dawkę 2 l/ha. Najlepsze rezultaty przynoszą opryski z wykorzystaniem znacznych ilości wody – 500–1000 l/ha. Aby jak najlepiej nanieść ciecz roboczą na powierzchnię roślin rekomendowane jest opryskiwanie ultra drobnokropliste i stosowanie opryskiwaczy z pomocniczym strumieniem powietrza.

W zwalczaniu roztoczy bardzo ważna jest technika zabiegu i dobre pokrycie roślin cieczą roboczą

Jakie korzyści plantator zyskuje przy okazji?

Ortus 05 SC to preparat o szerokiej rejestracji. Poza likwidacją zagrożenia w postaci przędziorków jego aplikacja na plantacjach pozwala na przeciwdziałanie szkodom wyrządzanym przez inne szkodniki. W uprawie porzeczek zwalcza wielkopąkowca. W ochronie truskawki sprawdza się w likwidacji innego dającego się we znaki szkodnika – roztocza truskawkowca i jako jedyny akarycyd może być stosowany do zwalczania tego pajęczaka w ciągu całego sezonu. Nastawiając się na zwalczanie należy zastosować dawkę 1,25 l/ha, najlepiej łącznie z adiuwantem Slippa w dawce 0,2 l/ha.

Rośliny truskawki silnie porażone przez roztocza truskawkowca

Strongman wśród akarycydów

Drugi z instrumentów do zwalczania przędziorków, w jakie Sumi Agro Poland wyposaża krajowych plantatorów, to Nissorun Strong 250 SC. Preparat ten zawiera heksytiazoks. Ten produkt także działa powierzchniowo. Niszczy wszystkie stadia rozwojowe przędziorków za wyjątkiem osobników dorosłych. Może być stosowany w truskawce w dawce 0,4 l/ha raz w sezonie. Zalecana dawka wody to 500–1000 l/ha. Dla pełnego efektu rekomenduje się opryskiwanie drobnokropliste. Zabieg można wykonać od początku wegetacji do końca zbiorów. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać okresu karencji. Ten jednak trwa zaledwie 3 dni.

Ortus 05 SC i Nissorun Strong 250 SC, to efektywne preparaty z portfolio Sumi Agro Poland sprawdzające się w ochronie plantacji jagodowych przed przędziorkiem i innymi gatunkami roztoczy. W celu wyeliminowania wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków środki można stosować łącznie.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułBorówka w Serbii – pierwsza Konferencja poświęcona borówce
Następny artykułWyzwania w uprawie polowej truskawek. Czy jesteśmy gotowi na nowy sezon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj