Podłoża kokosowe coraz powszechniej są wykorzystywane w wielu uprawach roślin jagodowych. W ich produkcji specjalizuje się firma Botanicoir, która działa na Sri Lance. Dystrybucję swoich produktów opiera na współpracy z dystrybutorami w poszczególnych regionach świata i poszczególnych krajach. W Polsce jest nim firma 4Berris. Po koniec lutego zaprosiła ona sowich klientów do Sri Lanki by pokazać jak produkowane są tam podłoża kokosowe. My również uczestniczyliśmy w tym wyjeździe.
„Kokos” ze Sri Lanki
Coraz więcej specjalistycznych upraw roślin jagodowych, prowadzonych pod osłonami wymaga uprawy w podłożach. Wśród nich w ostatnich latach najbardziej popularne okazały się podłoża kokosowe, zwłaszcza przy perspektywach kurczących się zasobów naturalnych torfów. Firma Botnaicoir, którą odwiedziliśmy, jest jedną z największych na Sri Lane producentem podłoży kokosowych. Została założona przez Samanthe i Kaluma Balasuriya w 2005 roku. Obecna posiada zakłady produkujące podłoża w 4 lokalizacjach na Sri Lance. Bazą do produkcji są orzechy kokosowe pozyskiwane z lokalnych plantacji.
Idealne podłoże dla jagodowych
Jak informuje Krzysztof Sak z firmy 4Berries, w przypadku upraw jagodowych najlepiej sprawdza się podłoże Presision Plus Ultra, które zostało opracowane dzięki wieloletniej współpracy z farmerami ze Szkocji i Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat prowadziliśmy z farmerami i doradcami z Wielkiej Brytanii doświadczenia i obserwacje dotyczące różnych typów podłoży. Udało się wreszcie opracować recepturę takiego substratu, które zapewnia wręcz idealne warunki do rozwoju sytemu korzeniowego – podkreśla Kaluma Balasuriya.
Do jego podłoża używane są specjalny typ kokosów, które są w pierwszym etapie kruszone i rozdrabniane do odpowiedniej frakcji. Gotowe podłoże Presision Plus Ultra zawiera 50% cocopet (torf kokosowy) 25% krótkich włókien i tyle samo drobnych chipsów. Taki skład zapewnia dobre utrzymanie wody ale też powietrza – warunki powietrzno- wodne są idealne dla rozwoju korzeni. Tajemnicą naszego podłoża było pozbycie się pyłu kokosowego, który może powodować nadmierne uwodnienie i za wysoką wilgotność substratu. W podłożu Presision Plus Ultra bez problemu można utrzymać optymalną dla rozwoju korzeni wilgotność na poziomie 55-65% (w zależności od fazy wzrostu rośli) – wyjaśniała Krzysztof Sak.
Jak powstają substraty kokosowe
W trakcie naszej wizyty mogliśmy zobaczyć jak przebiegają poszczególne etapy produkcji podłoża, jak jest ono suszone, a w końcowym etapie prasowane. Ostateczny produkt to sprasowane maty uprawowe lub kostki, wielkością dopasowane do konkretnego wymiaru pojemników uprawowych. W takiej postaci są wysyłane do farmerów na całym świecie. Firma stworzona przez Samanthe i Kaluma Balasuriya kładzie duży nacisk na standaryzację swoich produktów, dlatego na poszczególnych etapach produkcji są prowadzone kontrole jakościowe. Również końcowe maty są wybiórczo kontrolowane, sprawdza się też czy mają odpowiednie parametry oraz nasiąkliwość. Właściciele firmy dużą uwagę przywiązują do zapewniania dobrych warunków dla pracowników, łącznie we wszystkich fabrykach zatrudniają 700 osób.
Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęcie z naszego pobytu w firmie Botanicoir, już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie