Borówka wywodzi się z Kandy i północno-wschodnich regionów USA, gdzie naturalnie zasiedla lasy iglaste, torfowiska, ale też chętnie rośnie na polanach czy nawet terenach skalistych. Wiadomo też, że najlepiej rośnie na stanowiskach wilgotnych ale przepuszczalnych, bogatych w materie organiczną o odczynie wynoszącym 4,5-5,5. Idealne są dla niej gleby piaszczyste, ale zasobne w wodę i materie organiczną. Czy zatem takie warunki można stworzyć na przeciętnej klasy gruntach ornych w Polsce? Okazuje się, że tak, a plantacja w Dolecku, należąca do Mirosława Garlińskiego, jest najlepszym na to dowodem.
Pana Mirosław uprawa borówki zajmuje się od 20 lat, i jak stwierdza dużo się uczył na własnych błędach. Dzięki temu doskonale opanował sposób przygotowania słabych i przepuszczalnych gleb piaszczystych pod uprawę borówki. Mówił już o tym podczas spotkania jakie w marcu 2020 odbyło się na jego plantacji w ramach VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Już wtedy informował o tym jak przygotowuje stanowisko pod uprawę borówki i jakie wykonuje działania by wzbogacić glebę w materię organiczną.
Wybór materiału szkółkarskiego
Najnowsze nasadzenia realizowane jesienią 2020 maja na celu sprawdzenie w lokalnych warunkach uprawy kilku nowych odmian. Wśród nich są ‘Megasblue’, ‘Titanium’ i ‘Calypso’, także ‘Duke’ i ‘Draper’. Wszystkie rośliny pochodzą ze szkółki Leona Schrijnwerkersa w Holandii. Z doświadczenia wiem, że nie każda odmiana będzie akcentowała siedlisko jakie posiadamy. Dlatego dobrze jest sprawdzić i przetestować nowe odmiany by przekonać się jak rosną i zachowują się w warunkach jakie stwarza im konkretna plantacji i konkretna lokalizacja – podkreśla Mirosław Garliński. Bardzo ważne jest też pochodzenie sadzonek i ich zakup w szkółkach, które zapewnią jednorodność odmianową, wyrównanie roślin i oczywiście odpowiedni wygląd materiału nasadzeniowego (ilość pędów, ich wysokość, stopień zdrewnienia). By dokonać właściwego wyboru materiału szkółkarskiego powinno się odwiedzić daną szkółkę by ocenić jak produkowany jest w niej materiał szkółkarski. Ja w tym roku, mimo że był to okres zbiorów zdecydowałem się odwiedzić szkółkę Pana Leona Schrijnwerkersa w Holandii i gdy zobaczyłem jak wyglądają sadzonki będące jeszcze w trakcie wzrostu, jak są wyrównane i jak prowadzone – szybko podjąłem decyzję o ich zakupie z tej właśnie szkółki – podkreśla Mirosław Garliński, pokazując jak prezentują się trzyletnie rośliny odmiany ‘Megasblue’ w doniczkach 5-litrowych.
Wysoki poziom materii organicznej w glebie
Plantacja w Dolecku położona jest na glebach lekkich, piaszczystych i przepuszczalnych, dlatego by je przygotować pod uprawę borówki konieczne jest wprowadzanie dużych ilości materii organicznej. W tym celu już przed założeniem plantacji w rzędy gdzie będą rosły rośliny wprowadzane są duże ilości słomy, obornika i trocin. Na takich glebach mineralnych 5 i 6 klasy bonitacyjnej są to działania niezbędne ku temu, by stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu naszych borówkowych krzewów. Regularne stosowanie ściółek organicznych w trakcie uprawy pozwala wzbogacić nawet takie słabe gleby w materię organiczną. Na najstarszych kwaterach gdzie rośnie borówka zawartość materii organicznej wynosi już 8 – 14%, co jest określane jako poziom wysoki – podkreśla Pan Mirosław. Kondycja borówkowych krzewów, ich wigor w trakcie wegetacji i plonowanie są najlepszym dowodem na to, że takie działania są w pełni uzasadnione.
Czytaj więcej o borówce:
- Polscy plantatorzy borówki zabrali głos w sprawie skażonych owoców w Holandii
- Wirus zapalenia wątroby typu A w borówkach z Polski. Kto jest winny?
- Cięcie borówki w praktyce
- TOP 10. Gminy z największym areałem uprawy borówki w Polsce
- Nowy styl borówkowych plantacji
- W Rumunii powstaje największa borówkowa farma w Europie