Pierwsze borówki z Chile


Podczas gdy w Europie zakończono już zbiory borówek, ich podaż rośnie w krajach ameryki Południowej. Wśród nich prym w produkcji tych owoców wiedzie Chile, gdzie w tym roku zapowiadają się wyjątkowo wysokie zbiory tych owoców.

Jak wynika z raportu Chilean Blueberry Committee na 41 tydzień sezon 2014/15 będzie zdecydowanie lepszy zarówno pod względem zbiorów borówki i możliwości ich eksportu. W minionym sezonie na obniżenie poziomu zbiorów owoców główny wpływ miał przede wszystkim przebieg warunków pogodowych, a w szczególności przymrozki jakie wystąpiły we wrześniu 2013 roku, ograniczając poziom zbiorów. W tym sezonie pogoda póki co sprzyja i wstępne prognozy zapowiadają wzrost eksportu borówek z 74,6 tys. ton w sezonie 2013/14 do poziomu pomiędzy 96-104 tys. ton. Pierwsze partie borówek zostały już zebrane i wyeksportowane – łącznie do końca 40 tygodnia było to 107 ton, z czego większość owoców trafiła do Azji, a niewielki partie do USA i Europy. Znaczący wzrost zbiorów na poziomie 5000 ton przewidywany jest na 48 tydzień, co oznacza wzrost podaży owoców na rynku w tygodniu 51.

Nowy sezon to zarazem nowe wyzwania dla producentów i eksporterów borówek z Chile. Ci pierwsi powinni przede wszystkim zadbać o dobrą jakość owoców, ich zbiór we właściwym momencie i zapewnienie właściwych warunków po zbiorze. Eksporterzy powinni z kolei zadbać o możliwości zbytu i poszukiwanie nowych kierunków sprzedaży, w co zresztą mocno zaangażowane jest Chilijskie Stowarzyszenie Borówkowe. To są wyzwania dl nas wszystkich, i mam nadzieję, że uda się im sprostać w nowym borówkowym sezonie – powiedział Andres Armstrong prezes Chilean Blueberry Committee

Poprzedni artykułBorówki w formie soków
Następny artykułTunelowe konstrukcje dla malin i nie tylko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj