W dniu 20 maja 2016 roku w Kielcach odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora przetwórczego. Było ono skorelowane z walnym zgromadzeniem Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw. W części wystawienniczej można było także zapoznać się z ofertami firm, które zaopatrują przetwórców w niezbędne środki do utrzymania produkcji.
Wyzwania stojące przed branżą
Spotkanie rozpoczął Stanisław Adamiak, prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, który poinformował uczestników o najważniejszych zmianach, które czekają branżę przetwórczą. Jednym z obszarów jest zmieniająca się legislatywa. Dotyczy to zarówno prawodawstwa krajowego, jak choćby regulacje dotyczące zużycia wody, czy sprzedaży bezpośrednia żywności przez rolników. Pewne niepokoje budzą perspektywy jakie stworzyć może porozumienie o handlu żywnością, które od trzech lat negocjują przedstawiciele UE i USA. Nieco uwagi poświęcił także próbom uregulowania kwestii zawierania umów kontraktacyjnych, które mają ustabilizować rynek, lepiej go zorganizować.
Temu zagadnieniu poświęcono w dalszej części konferencji odrębne wystąpienie po którym wywiązała się ożywiona dyskusja. Wzięli w niej udział liczni reprezentanci zakładów przetwórczych, którzy w większości byli sceptyczni co do nowego pomysłu. Ostatnim elementem, lecz niezwykle miłym było nadanie honorowego członkostwa Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw dr Bożenie Noseckiej.
Trendy w handlu zagranicznym
To właśnie dr Bożena Nosecka z IERiGŻ-PIB podczas kieleckiej konferencji przedstawiła obraz sektora owocowo-warzywnego. W jej wystąpieniu w głównym nurcie omawianych zagadnień znalazły się te związane z wymianą handlową, którą prowadzą polskie zakłady. Z przekazanych informacji wynika, że z Polski eksportuje się coraz więcej mrożonych warzyw i zagęszczonych soków owocowych. Zwiększa się też udział świeżych owoców i warzyw, choć z powodu rosyjskiego embargo ostatnie dwa lata były trudne. Ogólnie jednak produkcja owoców nie wykazuje tendencji wzrostowych za wyjątkiem malin, których zbiory w 2014 roku przekroczyły pułap 120 tys. ton, a słaby zeszłoroczny wynik spowodowany suszą traktować należy raczej jako anomalię. Bardzo dużo zebrano w 2015 roku truskawek i porzeczek ogółem – odpowiednio ponad 200 tys. ton i prawie 160 tys. ton. Głównymi kierunkami zbytu warzyw były kraje UE, ale także państwa Bliskiego Wschodu i Egipt. Ogólnie, podniosły się też ceny zbywanych produktów, w gronie których hitem eksportowym okazał się zielony groszek. Import warzyw miał charakter uzupełniający, niezbędny i nie zagraża on rodzimej produkcji warzyw. Saldo w obrocie nimi jest więc zdecydowanie dodatnie. Polskich eksporterów warzyw i owoców wspomaga obecny kurs wymiany walut, który jest jednak trudny do przewidzenia w kolejnych miesiącach.
Oferta firm dla właścicieli chłodni, sortowni i pakowni
W obszernym hotelowym holu zorganizowano przestrzeń wystawową w której swą ofertę mogli zaprezentować przedstawiciele firm zaopatrujących w sprzęt i środki produkcji rodzime zakłady przemysłowe. Niektóre produkty wykorzystywane są także w gospodarstwach, zwłaszcza tam, gdzie rozwinęła się infrastruktura służąca przygotowaniu owoców i warzyw do sprzedaży. Z gamy produktów służących utrzymaniu czystości warto wymienić KENO CID 2100 – 15% oraz PEROXI DES, a więc produkty wykorzystywane w technologii płukania owoców i warzyw z firmy CID Lines. Firma PCC w swej ofercie ma do tego celu środek Hysepta M1 produkowany na bazie kwasu mlekowego. Jest on neutralny dla produktów, a liczbę tlenowców redukuje do poziomu 12%, drożdży 34% i pleśni 64%. Neutril Icelen służy zaś do mycia chłodni bez ich uprzedniego rozmrażania, gdyż zamarza dopiero w temperaturze -40 stopni C. Mowa była także o maszynach do odpiaszczania okopowych, transporterach, wywrotnicach worków, maszyn do dozowania i mieszania, odkamieniania, rozdzielania i obcinanie mówił z gamy Constructie Bruynooghe N.V, której polskim dystrybutorem jest TPS Poland. Działanie kostkarki SPRINT 2 omówił z kolei przedstawiciel firmy Urschel, Andrzej Jankowski.