Są na całym świecie, konsumenci którzy chętnie po nie sięgają pod różnymi postaciami. Mogłem się o tym przekonać odwiedzając kilka dni temu Meksyk. Najbardziej popularnymi ze znanych nam owoców jagodowych były truskawki. W Meksyku rocznie produkuje się ich około 379 500 ton na powierzchni 8 400 ha, co daje rewelacyjny wynik – 45 ton truskawek z jednego hektara (dane IERIGŻ-PIB za lata 2011-2015). Drugim co do popularności w owocem jagodowym są jeżyny, które można było spotkać nie tylko w sklepach lecz także w lokalach gastronomicznych, gdzie półmiski nimi wypełnione, szybko pustoszały.
Owocowe jagodowe były sprzedawane w plastikowych, jednorazowych pojemnikach z otworami zapewniającymi cyrkulację powietrza. Truskawki w opakowaniach o pojemności 454 gramy netto, borówki i jeżyny 160 gram netto, zaś maliny 170 gram netto. Plastikowe pojemniki z kolorową etykietką, były dobrze oznakowane: etykieta producenta oraz biała naklejka, informująca kiedy owoce były zapakowane i do kiedy powinny być spożyte, był też obecny numer partii oraz informacja iż towar pochodzi z Meksyku. Tak zapakowane owoce w odwiedzonych przez zemnie sklepach były eksponowane w specjalnych ladach chłodniczych ze stałą temperaturą. Wszystko to pozwalało zapewnić wystarczającą trwałość i dobrą jakość, niezależnie od panującej obecnie w Meksyku temperatury przekraczającej 30oC.
Ile kosztowały owoce?
Truskawki w opakowaniu o masie 454 gram kosztowały 77 peso meksykańskich, to jest ok. 16 zł. Jeżyny w opakowaniu 160-gramowym kosztowały 47,9 peso meksykańskich (9,90 zł). Zaś borówki amerykańskie w opakowaniu o pojemności 160 gram – 65 peso meksykańskich (13,5 zł).
Tak przygotowane owoce deserowe były chętnie wybierane przez konsumentów, zarówno mieszkańców Meksyku jak i turystów. Wśród owoców nie zabrakło oczywiście jabłek, te produkowane w Meksyku były specjalnie oznakowane. Jabłka były pojedynczo ułożone, po jednej warstwie na specjalnych papierowych wytłoczkach. Ceny jabłek kształtowały się w zależności od odmiany: 'Gala’ – 1 kg kosztował 44,9 peso meksykańskich (9,37 zł/kg), 'Red Delicious’ 36,9 peso meksykańskich (7,70 zł/kg), a 'Golden Delicious’ 35,9 peso meksykańskie (7,5 zł/kg). Najtańszymi owcami były pomarańcze krajowej produkcji, których kilogram można było kupić za 10,5 peso meksykańskich (2,2 zł/kg).
Albert Zwierzyński, Osadkowski SA
Stragan owocowo warzywny na targu miejskim w południowym Meksyku