Opakowania na owoce czyste i w pełni przetwarzalne



Opakowania na owoce są ważnym elementem negocjacji w handlu, ale i codziennej rzeczywistości na targowiskach. W przypadku sieci handlowych zauważalny jest nacisk na redukcję zastosowania plastiku. Na targowiskach miejskich, a przede wszystkim na rynkach hurtowych należy z kolei spodziewać się kontroli czystości łubianek.

Lidl i Tesco stawiają na przetwarzalne opakowania na owoce

Ambitne założenia dotyczące opakowań w jakich sprzedawana jest żywność ma Tesco. Sieć handlowa zakłada usunięcie opakowań na owoce i innych wykonanych z plastiku. Działaniem tym objęte zostanie 45 produktów spożywczych. W ich gronie znajdą się jabłka, cebula, grzyby, papryka, banany i awokado. To towar, który z powadzeniem może być dostępny dla kupujących luzem. To pokłosie zapowiedzi wycofywania z rynku jednorazowych opakowań plastikowych oraz coraz większej świadomości środowiskowej konsumentów. Do roku 2025 zakłada się wprowadzenie opakowań w 100% przetwarzalnych. Rok 2025 w tym względzie ważny jest także dla sieci Lidl. Polski oddział firmy zapowiada że w ciągu 6 lat zużycie plastiku w opakowaniach zostanie ograniczone o 20%, a wszystkie opakowania na owoce będą w 100% przetwarzalne. Zobowiązanie to ma dotyczy opakowań jednostkowych, ale także zbiorczych produktów marek Lidla. Stanowią one znaczącą część asortymentu tej sieci. Firma informuje, że opakowania ze skrobi kukurydzianej oraz papieru można kompostować lub wyrzucić do kosza na odpady biodegradowalne.

Kontrole czystości łubianek

Kontrole czystości łubianek, czy generalnie opakowań w których handluje się owocami, prowadzone są na większą skalę od 2016 roku. Niektórzy ogrodnicy zbywający truskawki w łubiankach na hurtowych rynkach rolnych podkreślają, że natężenie częstotliwości wizyt inspektorów nasila się. Za sprzedaż jagód w niehigienicznych opakowaniach – pobrudzonych, ze znakami pleśni – odpowiadają osoby wprowadzające towar do obrotu handlowego, a zatem najczęściej właśnie plantatorzy.  Opakowania na owoce będą zapewne śladem minionych lat regularnie kontrolowane, więc może warto już teraz zastanowić się nad sposobem konfekcjonowania i sprzedaży owoców. W przypadku stwierdzenia wielokrotnego stosowania łubianek kontroler może ukarać sprzedającego mandatem o wysokości do 500 zł.







Poprzedni artykułPrzygotowanie gleby pod nowe nasadzenia
Następny artykułOchrona borówki przed szkodnikami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj