Tegoroczne pierwsze spotkanie Forum Doradców Sadowniczych tradycyjnie odbyło się w stacji doświadczalnej firmy Bayer w Kozietułach. Przybyli 9 czerwca do gospodarstwa Dariusza Cieślaka doradcy i osoby związane z branżą ochrony roślin sadowniczych, mogli zapoznać się z najnowszymi produktami i efektami ich działania w praktyce.

Wsparcie doradcze

Działania doradcza to nie tylko bezpośrednie spotkania z producentami owoców ale również globalne działania realizowane m.in. poprzez projekt Vademecum. Jak przypomniał Mirosław Korzeniowski, jest to cały pakiet różnych działań począwszy od systemu wspomagania decyzji (dostępny na vademecum.cropscience.bayer.com.pl), realizowana od kilku lat kampania Grunt to Bezpieczeństwo, czy bezpośrednie wsparcie dla niektórych grup producentów – w tym roku skierowane dla producentów porzeczek. Dla producentów owoców szczególnie cenny jest system wspomagania decyzji, w ramach których można uzyskać dostęp do danych 110 stacji meteorologicznych i na podstawie zebranych pogodowych skorzystać z programów symulujących występowanie niektórych patogenów (szara pleśń, parch jabłoni, zaraz ogniowa) czy szkodników. To pomaga w planowaniu i wyznaczaniu optymalnych terminów zabiegów, a także doborze właściwych środków ochrony do zastosowania w danym terminie. Dotyczy to np. ochrony truskawek, gdzie w okresie niskiego zagrożenia jako zabieg profilaktyczny korzystne będzie użycie biologicznego środka Serenedae ASO, a w momencie gdy ryzyko infekcji jest najwyższe sięgania po najskuteczniejsze preparaty jak Luna Sensation 500 SC, a w sytuacji gdy już rozpoczynają się zbiory można wykorzystać Teldor – środek o 1 dniowej karencji. Dopełnieniem działań doradczych są komunikaty przygotowywane dla poszczególnych roślin uprawnych: sadowniczych, warzywniczych i jagodowych.

750x200_LS_mapa

O realizowanych doświadczeniach w Kozietułach mówił Tomasz Gasparski
O realizowanych doświadczeniach w Kozietułach mówił Tomasz Gasparski

Ocena skuteczności w praktyce

W Kozietułach zlokalizowane jest m.in. poletko doświadczalne gdzie testowane są różne produkty i programy ochrony truskawek. Rośnie tam odmiana ‘Senga Sengana’, gdzie w tym roku testuje się różne programy i produkty, w tym prowadzone jest porównanie skuteczności środków biologicznych. W kontroli podczas spotkania dobrze widoczne były już objawy szarej pleśni zarówno na młodych zawiązkach, jeszcze zielonych jak też dojrzewających owocach. Trudno objawy występowania szarej pleśni było znaleźć na poletkach gdzie stosowano zapobiegawczy program z użyciem Serenedae ASO, a zdecydowanie najlepszą zdrowotnością cechowały się rośliny chronione Luna Sensation i Serendae ASO. Jak informował Tomasz Gasparski z firmy Bayer, pierwsza ocena poszczególnych kwater pokazał, że pomimo wydawać by się mogło mało sprzyjających warunków do rozwoju szarej pleśni, na odmianach podatnych (do jakich należy ‘Senga Sengana’) choroba to wystąpiła w dużym nasileniu. To potwierdziło zasadność i efektywność zastosowanych programów ochrony, dzięki którym liczba owoców z objawami szarej pleśni, była zdecydowanie mniejsza.

IMG_8342
Kwatera kontrolna – liczne owoce porażone przez szarą pleśń
Rośliny po programie ochrony opartym na Serenade
Rośliny po programie ochrony opartym na Serenade
Efekt kompleksowego programu ochrony - Luna Sensation + Serenade
Efekt kompleksowego programu ochrony – Luna Sensation + Serenade

Bayer_Zato_750x200_2







Poprzedni artykułZalecenia dotyczące uprawy truskawek z oferty Flevo Berry
Następny artykułUprawa truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj