Ochrona truskawek w tunelach – ważne szczegóły. FILM  



Nie każdy zaje sobie sprawę, że uprawa truskawek w tunelach stawia przed producentami nowe wyzwanie jeśli chodzi o ochronę przed chorobami i szkodnikami. Panujące tu nieco inne warunki względem otwartego terenu, stwarzają lepsze warunki do rozwoju niektórych szkodników oraz chorób. Na co warto zwrócić uwagę – przypomina Radosław Suchorzewski z firmy Bayer.  

Firma Bayer uczestnicząc w projekcie Truskawki w Tunelach, realizowanym wraz z firmą Haygrove i partnerami, w gospodarstwie Kozacka Truskawek, podjęła się ochrony truskawek rosnących w tunelach. Tu zmierzamy się z taką sytuacją, że warunki są korzystne dla wzrostu  roślin i rozwoju niektórych szkodników. W tym roku jako pierwszy pojawił się tu przędziorek, którego udało się zwalczyć odpowiednio wcześnie wykonując zabieg preparatem Envidor. Nie zapominajmy też o mączniaku prawdziwym, który może pojawić się na roślinach i rozwijać bardzo szybko – przypomina Radosław Suchorzewski. W okresie kwitnienia truskawek powinny być natomiast wykonywane zabiegi przeciwko szarej pleśni z użyciem Luna Sensation, który to fungicyd zapewni również ochronę przed chorobami liści oraz antraknozy.

Warto też zwrócić uwagę na wciornastki, które bardzo często pojawiają się na truskawkach pod osłonami. Zazwyczaj objawy ich obecności widać dopiero na dojrzewających owocach, ale żerowanie ma miejsce już w rozwiniętych kwiatach. Do zwalczania wciornastków oraz innych szkodników pod osłonami można użyć środka FiTTER. Działa ona mechanicznie na szkodniki, a na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe. Na szkodniki działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutikuli, a następnie wnikając do ciała owada powoduje zaburzenia w osmoregulacji i wymianie gazowej. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu owadów i roztoczy w stadium larwy, postaci dorosłej, a w niektórych przypadkach również jaja.

Tam gdzie pojawiają się problemy z roztoczem truskawkowcem można z kolei sięgnąć po środek Movento, który dzięki temu, że działa systemicznie przemieszcza się w roślinie i pozwala zwalczyć szkodniki żerujące na najmłodszych liście, które z reguły trudno jest dopryskać.







Poprzedni artykułBorówka 2020 – prognozy zbiorów i przygotowania do sezonu
Następny artykułKOMUNIKAT jagodowy- choroby, szkodniki, niedobory i inne zagrożenia w uprawie TRUSKAWEK – Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj