W ramach projektu Truskawkowe Inspiracje, który realizowany jest w m.in. w gospodarstwie Kozacka Truskawka położonym w Michałowie w Gminie Naruszewo, firma Bayer zaprezentowała swój program ochrony roślin na obecny sezon. Jego szczegóły przedstawił Radosław Suchorzewski, przedstawiciel tego koncernu.
Uwaga na przędziorki i roztocze!
Truskawki w tunelach to szybszy zbiór owoców. Rośliny mają lepsze warunki do wegetacji, więc rozwijają się szybciej. Nie ma jednak rozwiązań pod każdym względem idealnych. Te same warunki, które sprzyjają truskawkom stwarzają także lepszą okazję do budowy populacji szkodników. Wcześnie atakują przędziorki. Chciałbym w tym kontekście zwrócić uwagę na preparat Fitter, który obecnie można stosować już nie tylko pod osłonami ale i w truskawce uprawianej w gruncie. – informuje R. Suchorzewski. To biologiczny insektycyd i akarycyd, który w swym składzie zawiera kwasy karboksylowe. Jego zastosowanie jest zupełnie bezpieczne pod kątem wystąpienia pozostałości substancji chemicznych w owocach jak i nie generuje ryzyka dla pożytecznych owadów, w tym owadów zapylających. To środek o działaniu typowo kontaktowym, więc warto uwagę zwrócić na dobrą technikę opryskiwania – to ważne by dokładnie pokryć zwłaszcza spodnią stronę liści. Z kolei do zwalczania roztocza truskawkowca R. Suchorzewski polecił Movento 100 SC. To produkt wykazujący w roślinie działanie systemiczne, więc po aplikacji nalistnej przemieszcza się w inne jej części, zabezpieczając ją przed żerowaniem tych szkodników i w efekcie przed dewastacją plantacji. W szklarniach do zwalczania szkodników kłująco-ssących wykorzystać można preparat Sivanto Prime. Jak twierdzi ekspert, gdy pojawią się mszyce czy mączliki, to to właśnie rozwiązanie okaże się skuteczne w walce z nimi.
Choroby grzybowe pod kontrolą
W pierwszej kolejności R. Suchorzewski skoncentrował się na chorobach liści, takich jak mączniak prawdziwy czy plamistości. O zwalczenie tych zagrożeń należy zatroszczyć się jeszcze przed kwitnieniem roślin. Polecam preparat Zato 50 WG. To rozwiązanie typowo chemiczne, ale w naszym arsenale jest też produkt biologiczny, który może być przydatny do zwalczania wspomnianych zagrożeń. Mam na myśli Serenade Aso. Wpisuje się on doskonale w programy integrowanej ochrony. To preparat typowo profilaktyczny. Co ciekawe i warte podkreślenia, oprócz swego podstawowego przeznaczenia, a więc zapobiegania wystąpieniu chorób grzybowych, produkt ten wykazuje także działanie w zakresie pobudzania wigoru roślin – mówił w Michałowie R. Suchorzewski. W celu ochrony owoców przed chorobami grzybowymi (ale także liści) specjalista zalecił wykorzystanie preparatu Luna Sensation 500 SC. To dwuskładnikowy preparat o bardzo szerokim działaniu. Można go stosować w uprawach truskawki prowadzonych w tunelach oraz w gruncie.
Więcej na filmie
R. Suchorzewski zgodził się swe zalecenia przedstawić w formie materiału filmowego. W trakcie nagrania mówił także o dawkach i najlepszych terminach stosowania wybranych rozwiązań. Warto zapoznać się z tą relacją. Zamieszczona jest poniżej: