Akademia Uprawy Truskawek, która w dniach 16-17 marca odbyła się we Wrocławiu i Czerwińsku nad Wisłą posłużyła za pole do dyskusji o ochronie truskawek. Nowy sezon już rusza i zagadnienie to nabiera znaczenia.
Ochrona fungicydowa
Z plantatorami z Dolnego Śląska spotkała się Karolina Kokoszka z firmy Syngenta. Dokonała przeglądu rozwiązań pozwalających na utrzymanie plantacji w dobrej kondycji. Prelegentka skupiła się we wstępie swego wystąpienia na znaczeniu właściwej rotacji substancjami chemicznymi. Zaapelowała o uważne czytanie etykiet i naprzemienne stosowanie preparatów, które w swym składzie zawierają substancje aktywne z odmiennych grup chemicznych. Firma Syngenta ma w swej ofercie 3 preparaty do ochrony fungicydowej truskawki.
Pierwszym z nich jest dwuskładnikowy Switch 62,5 WG. To bardzo skuteczny preparat do zapobiegania porażenia szarą pleśnią. Trzykrotna aplikacja, na początku kwitnienia, w jego pełni i pod koniec (w odstępach około 7 dni) daje bardzo dobre rezultaty. To też bezpieczny produkt w zakresie pozostałości. Zachowanie 3 dniowej karencji sprawia, że pozostałości w owocach są na akceptowalnym poziomie – mówiła K. Kokoszka.
Dr Kamil Jeziorek, reprezentujący firmę Syngenta w czasie AUT w Czerwińsku nad Wisłą, odnosząc się do szarej pleśni informował o tym, że choroba ta może wystąpić nawet w suchym roku, co pokazał miniony sezon i doświadczenia realizowane na odmianie 'Asia’. Dzięki jednak zastosowaniu preparatu Switch udało się nie tylko uniknąć problemów m.in. z tą chorobą, ale równie znacznie wydłużyć trwałość pozbiorczą owoców, efekt ten widoczny był jeszcze po 12 dniach symulowanego obrotu truskawkami. Warto również wiedzieć, że s.a. preparatu Swich bardzo dobrze się rozkłada w roślinach, zapewniając bezpieczeństwo sprzedawanych owoców jeśli chodzi o poziomy pozostałości. Zastosowanie tego produktu nawet 7 dni przed zbiorem pozwalało zachować bezpieczeństwo tego produktu jeśli chodzi o pozostałości, ale również utrzymać jego bardzo wysoką skuteczność. Warto również wiedzieć, że w przypadku tego produktu nie stwierdzano jak dotychczas występowania odporności.
Drugim wymienionym przez doradców z firmy Syngenta preparatem był Scorpion 325 SC. To także dwuskładnikowy preparat. Działa interwencyjnie i zapobiegawczo. Skuteczny jest zwłaszcza przeciw antrakznozie i białej plamistości liści. Wykazuje też działanie ograniczające mączniaka, choć nie jest zarejestrowany do zwalczania tej choroby. Powinien być stosowany od początku kwitnienia w dawce 1 l/ha. Karencja wynosi zaledwie 3 dni. Główne zalety tego produktu to szybkie wchłanianie przez liście i łodygi, szybkie przemieszczanie (ksylem) oraz działanie układowe i interwencyjne. Produkt ten działanie miejscowo i systemicznie, widoczne jest długotrwałe działanie zapobiegawcze, obserwowany jest tutaj również efekt „zielonego liścia” – informował dr K. Jeziorek.
Trzecim fungicydem do zastosowania w ochronie truskawek z oferty firmy Syngenta, dedykowanym do zwalczania mączniaka prawdziwego, także interwencyjnie, jest Topas 100 EC. Dla wykazania pełni jego działania wystarcza dawka 0,5 l/ha i przeważnie jednorazowa aplikacja. W przypadku silnego porażenia można wykonać drugą aplikacje. Produkt ten łatwo miesza się z innymi preparatami i wykazuje niski poziom pozostałości. Zabiegi preparatem Topas należy rozpocząć po zauważeniu pierwszych objawów, a przy silnych infekcjach zabieg należy powtórzyć. W przypadku mączniaka czasem konieczne są również zabiegi po zbiorze owoców.
Przeciwdziałanie wzrostowi chwastów
Chwasty na plantacjach stanowią konkurencję dla truskawek o wodę, składniki pokarmowe, a w skrajnych przypadkach także o światło. W efekcie przekłada się to na redukcję produktywności krzewów. Plonu jest mniej, owoce są mniejsze. Z tego względu ochrona herbicydowa także ma istotne znaczenie. W ofercie firmy Syngenta znajduje się herbicyd Zetrola 100 EC. Zwalcza on szerokie spektrum chwastów jednoliściennych. W grono tych, które likwiduje, a które chętnie rosną na plantacjach wliczyć trzeba perz właściwy, chwastnicę jednostronną, życicę trwałą, miotłę zbożowa i owiec głuchy, włośnicę siną i zieloną, palusznika trwałego a także samosiewy zbóż. Ochronę prowadzi się po zauważeniu pierwszych objawów zachwaszczenia. Można to robić jesienią od fazy pierwszej pary liści lub wiosną, jednak nie później niż do fazy wydłużania pędu. Zalecana dawka to 0,6-1,5 l/ha, choć w przypadku zwalczania perzu właściwego dobre rezultaty przynosi aplikacja preparatu w dawkach dzielonych. Preparat łatwo miesza się z innymi produktami, a pozostałości w owocach po jego zastosowaniu są niskie. W sezonie możliwe są dwa zabiegi z wykorzystaniem herbicydu Zetrola 100 EC.