Ochrona i nawożenie truskawek

Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex informował o tym jak prawidłowo nawozić i chronić w tym sezonie truskawki

Ochrona i nawożenie truskawek, prowadzone umiejętnie, dają szansę wysokich zbiorów. O tym w jaki sposób prowadzić je właściwie, a więc tak by rośliny miały dobre warunki do wzrostu z jednej strony, a z drugiej jak czynić to efektywnie mówiła w gospodarstwie Kozacka Truskawka Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex.

Ochrona truskawek

Możliwości poprowadzenia ochrony truskawek jest całkiem sporo. Sprzyja temu szeroki wachlarz dostępnych, zarejestrowanych preparatów. Umiejętne łączenie ich sprzyja zaś skuteczności ochrony, ale oszczędza także nakład robocizny, a więc przyczynia się pośrednio do polepszenia wskaźnika rentowności gospodarstwa. A choroby grzybowe, zwłaszcza szara pleśń, czynią w tym roku w wielu gospodarstwach poważne szkody. Szkodniki zaś dobrze jest zwalczać nim jeszcze ich presja osiągnie silne natężenie, ale już po przekroczeniu progów zagrożenia. Agrosimex w doświadczeniach realizowanych w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza skonstruował kompletne strategie ochrony truskawek. W kolejnych tygodniach wegetacji był on na bieżąco modyfikowany z uwagi na trudne, bo zmienne i niestandardowe, warunki uprawy.

Nawożenie dostosowane do potrzeb

W tunelu, gdzie uprawiana jest odmiana Flair, firma Agrosimex przygotowała także program żywienia roślin. Umiejętne podawanie azotu, dostatek wapnia, ważna rola potasu – wszystko to trzeba było wziąć pod uwagę i dostosować do fazy rozwojowej truskawek. Możliwość fertygowania upraw sprzyjała aplikacji wielu produktów, których skład dostosowany był do potrzeb truskawek. Dolistnie stosowane były z kolei preparaty algowe, krzemowe, wapniowe i potasowe.

Jakie produkty, w jakich dawkach i w jakim celu?

Na wszystkie te pytania można uzyskać odpowiedzi oglądając zamieszczony poniżej materiał filmowy. Warto na jego obejrzenie poświęcić chwilę choćby i dlatego, że poruszane w nim zagadnienia dotyczą nie tylko uprawy truskawek w tunelach ale i w gruncie, która wciąż silnie dominuje w Polsce. W kwaterach tych trwają już zbiory. Można więc już wstępnie ocenić zasadność i efektywność wdrożonych strategii nawożenia i ochrony truskawek:

Poprzedni artykułMalinowe Warsztaty 2019
Następny artykułMalinowe Warsztaty 2019 – ochrona przed szarą pleśnią i rdzą maliny. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj