Kolejne spotkanie jakie w ramach Klubu Jagodowego zorganizowała firma Agrosimex odbyło się na plantacji borówki w Jajkowicach. Było okazją do zapoznania się z zaleceniami dotyczącymi nawożenia i ochrony plantacji w okresie poprzedzającym zbiory owoców.
Michał Malicki z Agrosimex w odniesieniu do zabiegów ochrony poprzedzających okres zbiorów zwracał przede wszystkim uwagę na produkty, które nie są typowymi środkami ochrony roślin, ale wzmacniają ich odporność czy tez przeciwdziałają występowaniu chorób lub szkodników. Takie działanie ma np. Microthiol 80 WG- nawóz siarkowy, który oprócz tego, że odżywia rośliny siarką ma działanie fitosanitarne (grzybobójcze). Można go stosować w dawce 2-3 kg/ha. W sytuacji gdy plantacja została uszkodzona przez grad warto będzie sięgnąć z kolei po nawóz Viflo Cal S zawierający wapń ale również srebro. Nanocząsteczki tego nawozu mogą przemieszczać się systemicznie w roślinie, wzmagają ich mechanizmy obronne oraz zapobiegają rozwojowi patogenów. Po gradobiciach nawóz ten można zastosować w dawce 3-5 l/ha. W okresie poprzedzającym zbiory borówek, warto będzie też pomyśleć o dobrym zaopatrzeniu owoców w wapń, który poprawia ich jędrność, trwałość i shelf life w obrocie handlowym. Do tego celu, specjalista z Agrosimex polecał nawóz wapniowy Folanx Ca29, gdzie wapń zawarty jest w postaci mrówczanu wapnia (29%). To nie jest to samo, co techniczny mrówczan wapnia, gdyż nawóz ten skompleksowany jest z mikroelementami, zawiera też adiuwanty, które mają wpływają na jego przyswajanie przez rośliny – przypomniał Michał Malicki, zalecając Folanx w dawce 5 kg/ha. Nawóz ten najlepiej jest stosować solo, a już na pewno nie powinno się go łączyć z nawozami mikroelementowymi czy zawierającymi fosfor.
Przygotowując ciecz do oprysków, czy to nawozami dolistnymi, czy też środkami ochrony roślin, warto zwrócić uwagę jakie jest pH cieczy. Większość wód w naszym regionie ma wysokie pH (7-8) a to nie sprzyja działaniu większości środków ochrony roślin, dlatego wodę do zabiegów dobrze jest zakwasić – przypomniał Michał Malicki. Do tego celu można użyć nawozu PeKacid, który w swoim składzie zawiera dodatkowo fosfor. Przy pH wody 7,8 konieczne jest dodanie około 350-400 g PeKacid/1000 l wody, dla uzyskania optymalnego odczynu wody.
W tym roku, niezbędne na plantacjach borówki okazuje się nawadnianie, a najlepiej jeśli jest połączone z fertygacją. Nawadniając plantacje borówki, bezględnie należy też pamiętać o zakwaszaniu wody, do czego można używać kwasu azotowego, lub wspomnianego już nawozu PeKacid. Przy tak wysokich temperaturach lepiej jest nawadniać borówki częściej, a mniejszymi dawkami wody – argumentował Michal Malicki, przypominając, że Agrosimex ma w swojej ofercie również wszystko co jest niezbędne do przygotowania systemu nawadniania i fertygacji. W tym ostatnim zakresie, zamiast tradycyjnych dozowników, proponowane są pompy nawozowe do fertygacji o wydajności 30-450 l/godz., które wtłaczają przygotowaną pożywkę bezpośrednio w magistralę (nie dławią ciśnienia wody, jak dozowniki czy inżektory). Do nawożenia azotem tanim, szybkim i skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie nawozu RSM (roztwór saletrzano mocznikowy) zawierającego azot w 3 różnych formach (amonowa, saletrzana i mocznikowa). W programie fertygacji warto włączyć też CaTS – tiosiarczan wapnia, który zapewni dobre odżywienie roślin wapniem oraz siarką, a przy okazji sprzyja utrzymaniu niskiego odczynu gleby.