Czynniki, które mają wpływ na dobre efekty w ochronie, to używanie skutecznych preparatów, odpowiednia technika opryskiwania (aby ciecz robocza docierała również do wnętrza krzewów), właściwa agrotechnika, a przede wszystkim – unikanie zbyt dużego zagęszczenia roślin na plantacji i wycinanie porażonych pędów. Konieczna są też pewne zabiegi na plantacjach, które pozwolą skuteczną ochronę borówki przed takimi chorobami jak szara pleśń, antraknoza, czy zamieranie pędów.
Artykuł reklamowy
Szara pleśń – groźna już od kwitnienia
Do porażeń dochodzi w trakcie całego okresu wegetacyjnego, ale szczególnie w okresie wiosennym, kiedy występują korzystne warunki do infekcji i rozwoju patogenów na intensywnie rosnących czy kwitnących roślinach.
Jedną z najgroźniejszych chorób na plantacjach roślin jagodowych, w tym borówki, jest szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Zarodniki konidialne tego patogenu infekują wszystkie nadziemne części rośliny, w tym rozwijające się kwiaty, które szybko ciemnieją i zasychają. Zdarza się również, że grzyb przerasta do pędu owoconośnego powodując jego zamieranie. Patogen ten jest niebezpieczny również z tego powodu, że efekty wcześniejszych infekcji widoczne są często dopiero na dojrzewających owocach lub w trakcie zbioru. W latach wyjątkowo wilgotnych, z dużą ilością opadów, można zaobserwować zgorzel wierzchołków młodych pędów powodowaną przez B. cinerea. Wierzchołki młodych, delikatnych (często niezdrewniałych lub osłabionych przez mróz) pędów zakrzywiają się, brunatnieją i zamierają. Z czasem, przy wysokiej wilgotności względnej powietrza, porażone tkanki pokrywają się szarawym nalotem. Objawy szarej pleśni na kwiatach i owocach obserwowane są w różnym nasileniu na roślinach większości odmian uprawnych. Grzyb częściej atakuje owoce na starszych, gęsto posadzonych plantacjach z krzewami o zwartym pokroju. Cięcie prześwietlające oraz zwiększenie rozstawy rzędów ogranicza występowanie choroby.
Switch 62,5 WG jest niezastąpionym preparatem do walki z szarą pleśnią w profesjonalnej uprawie borówki wysokiej. Zawiera dwie substancje aktywne – fludioksonil oraz cyprodynil i jest fungicydem cenionym także przez wielu producentów truskawek, malin, warzyw i owoców ziarnkowych. Wykazuje bardzo dobre działanie zapobiegawcze oraz interwencyjne, polegające na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji w roślinach. Ponadto, zawartość dwóch substancji aktywnych z różnych grup chemicznych obniża ryzyko powstawania odporności u patogenów. Pierwsze opryskiwanie wykonuje się, gdy na krzewach pojawi się 5-10% w pełni rozwiniętych kwiatów. Ochronę przed szarą pleśnią należy kontynuować przez cały okres kwitnienia, stosując właściwą rotację preparatów. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępie 10 dni, z zachowaniem okresu karencji, który w przypadku preparatu Switch i borówki wynosi jedynie 7 dni. Należy pamiętać, że w warunkach sprzyjających infekcji w okresie przedzbiorczym, na niechronionych i wilgotnych owocach zebranych do pojemników, już po kilkunastu godzinach mogą pojawić się strzępki grzybni. Preparat Switch 62,5 WG , oprócz wysokiej skuteczności i szybkości działania na plantacji, pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co w przypadku owoców jagodowych ma szczególne znaczenie. |
Antraknoza – infekcje następują w czasie kwietnia
Inną groźną chorobą, którą coraz częściej można obserwować na polskich plantacjach, jest antraknoza borówki wysokiej. Jej sprawcami są grzyby z rodzaju Colletotrichum (C. gloeosporioides oraz C. acutatum). Patogeny z rodzaju Colletotrichum są to polifagi powszechnie występujące we wszystkich strefach klimatycznych. Mogą się rozwijać na wielu gatunkach roślin warzywnych, ozdobnych i sadowniczych, a także dziko rosnących, np. na chwastach. Objawy chorobowe występują na pędach, liściach czy kwiatach, ale szczególnie groźne są infekcje prowadzące do gnicia owoców. Dodatkową cechę tej choroby, powodującą, że jest ona jeszcze bardziej niebezpieczna, stanowi jej utajony przebieg. Zdarza się często, że w trakcie sezonu wegetacyjnego nie widać zmian chorobowych na owocach lub występują w niewielkim nasileniu, natomiast pojawiają się masowo na dojrzałych owocach i producent ponosi duże straty z powodu gnicia owoców w okresie ich zbioru i przechowywania. Zainfekowane owoce są miękkie, pomarszczone i rozpadają się przy dotyku (grzyb produkuje enzymy, które niszczą komórki owocu). Na skórce pojawiają się czerwonawe krople zawierające liczne zarodniki grzyba. Antraknoza atakuje również liście, na których pojawiają się drobne, z czasem powiększające się, jasnobrązowe plamy z szeroką ciemniejszą obwódką. Silnie porażone liście opadają. Objawy choroby można również zaobserwować na pędach. Występują one początkowo w postaci szarobrązowych plam, a wraz z rozwojem choroby dochodzi do zgorzeli i zamierania pędów. Mocno porażone pędy znacznie łatwiej się wyłamują. W sprzyjających dla rozwoju grzyba warunkach na pędach pojawiają się ciemne skupienia jego zarodników.
Antraknoza najintensywniej infekuje i rozwija się w czasie kwitnienia oraz w okresie dojrzewania owoców, szczególnie przy intensywnych opadach deszczu i wysokiej temperaturze (20-27°C).
artykuł sponsorowany