W ramach Borówkowego Factory sprawdzane są liczne rozwiązania stworzone z myślą o wsparciu plantatorów w zakresie produkcji owoców borówek. Istotnym zagrożeniem w tym procesie jest szara pleśń, która obniża plon i wpływa na walory przechowalnicze i handlowe plonu. Uprawiając ten gatunek nie należy jednak zapominać także o zamieraniu pędów czy antraknozie. Poniżej ciekawa rozmowa, w której wątki te są poruszane.
Chemicznie…
Wartościowym narzędziem, o którym Michał Noworól z firmy Syngenta rozmawiał z dr Pawłem Krawcem, gospodarzem Borówkowego Factory w trakcie lustracji doświadczalnej kwatery, jest Switch 62,5 WG. Posiada on w swym składzie dwie substancje aktywne, tj. cyprodynil, związek z grupy anilinopirymidyn oraz fludioksonil, związek z grupy fenylopiroli, które cechuje odmienny sposób działania. Taka kompozycja czyni preparat skutecznym, a także wciąż możliwym do zastosowania na średnich i późnych odmianach borówek rozwiązaniem przeciw szarej pleśni, zamieraniu pędów i antraknozie z uwagi na 7-dniowy okres karencji.
… i biologicznie
Przed samymi zbiorami z uwagi na brak konieczności zachowania jakiejkolwiek karencji stosować można biologiczne rozwiązanie oferowane przez Syngentę, tj. Taegro. Produkt ten swe działanie opiera na bakteriach Bacillus amyloliquefaciens FZB24. Jest to zatem mikrobiologiczny środek grzybobójczy stosowany nalistnie o dość szerokim spektrum działania. Pomoże w efektywnej ochronie borówek przed szarą pleśnią czy mączniakiem. Preparat wykazuje skuteczność przy niskich dawkach (0,37 kg/ha), zapewnia wyższy i lepszy jakościowo plon. Pomimo bezkarencyjności, oprysk najlepiej wykonać tak, by minęła doba od zabiegu nim rwacze wejdą do kwatery. Aplikacje można dokonywać co 3 dni, nie więcej niż dziesięć razy w sezonie.
Więcej na filmie
Zachęcam do obejrzenia poniższego materiału. Zawiera on sporo praktycznych informacji i zaleceń dotyczących ochrony borówek: