W połowie lipca dr Paweł Krawiec i Mariusz Padewski wspólnie dokonali oceny przyjęcia się posadzonych borówek na plantacji założonej na potrzeby projektu Borówkowe Factory 2020. Większość roślin przyjęła się bardzo dobrze i szybko wznowiła wzrost. Oprócz oceny wizualnej części nadziemnej zajrzeliśmy też do korzeni i zbadaliśmy parametry podłoża w jakim rośną borówki.
Zapewnić dynamiczny wzrost pędów w pierwszym roku
Widać po barwie liści i przyrostach, że rośliny są dobrze odżywione i rosną dynamicznie w tej chwili. Jest to bardzo ważne, bowiem do końca sierpnia chcemy zapewnić stałe przyrosty pędów tak by zapewnić dobre owocowanie już w kolejnym sezonie – podkreśla Mariusz Padewski. Dokonując pomiaru parametrów podłoża w doniczkach, stwierdzone zostało EC 1,3 i wilgotność 50%, co świadczy o prawidłowych parametrach tych odczytów dla borówki.
W tym sezonie panowały dość specyficzne warunki pogodowe. Od 20 maja do końca czerwca spadło u nas około 300 mm opadu, czyli połowa rocznej sumy opadów. To było wyzwaniem dla prowadzenia nawożenia i fertygacji. Podawaliśmy niekiedy pożywkę o EC 1,9 by zapewnić dobre odżywienie roślin – informuje dr Paweł Krawiec. Podczas lustracji plantacji eksperci zwracają też uwagę na inny problem częsty dla młodych plantacji borówki, a związany z wyłamywaniem się młodych pędów. To są rośliny, które nie są jeszcze dobrze ukorzenione, a rosnące pędy są podatne na wyłamywanie się pod wpływem wiatru. Dlatego już na takiej młodej plantacji warto pomyśleć o podporach dla roślin – mówi Mariusz Padewski, prezentując skutki działania silnych wiatrów na pędach borówki. Na tej plantacji w przyszłym sezonie planowane jest budowa rusztowania dla roślin tak by zapewnić stabilizację pędów i uchronić je przed wykładaniem się na powierzchnię gleby.
Więcej informacji w przygotowanym materiale filmowym:
Wszystkich plantatorów zainteresowanych nowoczesną uprawa borówki zapraszamy na spotkanie jakie odbędzie się 4 września w Karczmiskach. Wszystkie szczegóły i program są TUTAJ.