O jagodowych i nie tylko na Forum Doradców Sadowniczych


W dniu 13 czerwca 2019 w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Cieślaków firma Bayer, zorganizowała po raz kolejny Forum Doradców Sadowniczych. Jest to cykliczne spotkanie, które corocznie odbywa się właśnie w tym gospodarstwie.  W forum uczestniczą pracownicy naukowi, specjaliści, eksperci i doradcy sadowniczy z całej Polski związani z uniwersytetami, instytutami, prywatnymi firmami doradczymi i handlowymi.

Wątki sadownicze

Tegoroczne Forum Doradców Sadowniczych otworzył Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, który zaprezentował insektycydy Movento 100 SC i Sivanto Prime, oraz fungicydy Luna Experience i Luna Sensation. Prelegent zaprezentował dwa produkty, które będą dostępne w 2020 roku. Jeden z nich to Luna Care – fungicyd zarejestrowany do ochrony jabłoni i gruszy. Drugi to Flipper, nowy naturalny insektycyd, zarejestrowany do zwalczania mszyc, przędziorków czy mączlików.

Omówienia aktualnej sytuacji w sadach i na plantacjach z wykorzystaniem szerokiej gamy preparatów dokonali Tomasz Gasparski i Szymon Jabłoński, obaj z firmy Bayer. Wskazując najlepsze momenty zastosowania środków ochrony roślin i preparatu biologicznego w ochronie sadów i plantacji. Małgorzata Kołacz z KPODR omówiła aktualna sytuacje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wskazali oni, że panująca susza i przymrozki doprowadziły do znaczącej redukcji ilości i pogorszenia jakości plonu owoców i warzyw. Krzysztof Gasparski z ProCam omówił aktualny sezon w sadach pestkowych, wskazywał na dużą presje szkodników zagrażającym sadom wiśniowym i czereśniowym oraz ogromnej presji ze strony owocówki śliwkóweczki. Na modelu chorobowym zaprezentowany został wykres dużego zagrożenia ze strony sprawcy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

O aktualnej sytuacji w sadach i na plantacjach z wykorzystaniem szerokiej gamy preparatów dokonał m.in. Tomasz Gasparski z firmy Bayer

O truskawce

Albert Zwierzyński z firmy Calfert  przedstawił aktualną sytuacje na plantacjach truskawek, omawiając sezon 2019. Miesiąc kwiecień był bardzo suchy, w okolicy Chynowa spadło zaledwie około 22 mm deszczu, ale maj już należał do bardziej wilgotnych miesięcy, gdyż suma opadów wyniosła tutaj około 100 mm. Nierównomierny rozkład opadów doprowadził do suszy w kwietniu oraz nadmiaru wilgotności w maju i tym samym ogromnej presji ze strony sprawcy szarej pleśni. Choroba ta w sezonie 2019 na niektórych plantacjach zebrała ogromne żniwo. Powodzenie w ochronie truskawek przed szarą pleśnią zapewniał dobrze ułożony program ochrony roślin, systematyczność oraz poprawność wykonania zabiegów. Prelegent zwracał uwagę na przymrozki jakie występowały od 1 do 16 kwietnia i od 3 do 8 maja w różnych rejonach kraju z różnym nasileniem. W czasie przymrozków część kwiatów uległa uszkodzeniu, a rośliny przez długi czas pozostawały w głębokim stresie. Co bez wątpienia przełożyło się na jakość i ilość zbieranych owoców. Dlatego plantatorzy musieli podejmować działania agrotechniczne, aby wesprzeć rośliny w trudnym da nich czasie.

Albert Zwierzyński z firmy Calfert przedstawił aktualną sytuacje na plantacjach truskawek

Pozostałe jagodowe

Temat jagodowy w kontekście uprawy borówki, porzeczek i malin, przedstawiał dr Paweł Krawiec z Horti Team. Zwracając uwagę ma to, że zmienna pogoda, upalna ale i z przymrozkami doprowadziła do ogromnego zróżnicowania we wzroście malin, poczynając od tych owocujących na pędach dwuletnich jak też tegorocznych. Ogromne zagrożenie w tym sezonie stanowi rdza maliny, zaś w przypadku porzeczek grona owocowe są były nierówno zawiązane i widoczne było sile osypywanie się jagód z gron. Borówka zawiązała bardzo dużą ilość owoców, które są częściowo uszkodzone przez przymrozki. Dodatkowym problemem w uprawie tego gatunku jest silny wzrost generatywny i bardzo słaby wegetatywny. Prelegent radził aby usuwać do 20-30 % gron owocowych. Dzięki temu rośliny będą mogły wytworzyć liście, których aktualnie jest zdecydowanie zbyt mało.

Temat jagodowy w kontekście uprawy borówki, porzeczek i malin, przedstawiał dr Paweł Krawiec z Horti Team

Kilka słów o jabłoniach

Blok prezentacji specjalistów zakończył Robert Binkiewicz, doradca z firmy Agrosimex. Pokazywał tegoroczne jabłka odmiany ‘Idared’ częściowo uszkodzone i zniekształcone przez wiosenne przymrozki. Podkreślając iż takich owoców w sezonie 2019 będzie bardzo dużo. A obecny cykl produkcyjny jest niezwykle wymagający, gdyż duży problem w sadach jabłoniowych stanowią szkodniki.

Zwiedzanie kwater

Po zaprezentowaniu i omówieniu wszystkich tematów związanych z uprawą drzew i krzewów oraz przedstawieniu produktów firmy Bayer do ochrony sadów i plantacji cała grupa uczestnicząca w spotkaniu przeszłą do sadu. Tam Szymon Jabłoński i Tomasz Gasparski omówili bieżącą sytuację związaną z chorobami i szkodnikami. Oprowadzili też po kwaterach, w których prowadzone są aktualne testy i badania z fungicydami i insektycydami firmy Bayer.

Tekst: Albert Zwierzyński, Calfert, fot. Szymon Jabłoński, Bayer







Poprzedni artykułSezon borówkowy 2019. Czy będzie powtórka z ubiegłego roku?
Następny artykułOchrona i nawożenie borówki w okresie okołozbiorczym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj