Nowe produkty Sumi Agro do zastosowania w uprawach jagodowych




Wprowadzenie na rynek preparatów opartych o nowe substancje czynne oraz omówienie znaczenia stosowania legalnych środków, były głównymi tematami zorganizowanej przez firmę Sumi Agro w dniu 2 grudnia w Warszawie konferencji prasowej. Z licznej grupy przedstawionych preparatów omawiamy tylko wybrane pozycje, które dedykowane są do stosowania na plantacjach roślin jagodowych, lub są plany ich wprowadzenia do tego segmentu upraw.

Organizatorzy konferencji (od-lewej): Tomasz Malczewski, Urszula Filipecka, Zbigniew Dąbrowski, Lena Matławska, Włodzimierz-Olejnik, Daniel Zawada

Nowości

Paweł Banach z firmy Sumi Agro Poland przedstawił nowości w ofercie firmy oraz zmiany w rejestracji dostępnych na rynku preparatów z oferty tego przedsiębiorstwa. Jednym z produktów, który niedawno uzyskał rejestrację jest preparat do zwalczania przędziorków Nissorun Strong 250 EC. Jest to następca środka o bardzo podobnej nazwie Nissorun 050 EC, którego rejestracja wygasła w 2015 roku. Nowy środek powstał na bazie tej samej substancji czynnej – heksytiazoks. Ma jednak nowoczesną, korzystną formulację. Opakowania po zużyciu środka mogą być traktowane jak odpady komunalne. Zaleca się ich zwrot, ale ze względów formalnych nie ma takiego wymogu. Środek dzięki silnej koncentracji można stosować w mniejszych dawkach. Cechuje go także wydłużony względem poprzednika okres stosowania. Zabiegi można wykonywać od rozpoczęcia wegetacji aż po zbiory. Istnieje możliwość stosowania go w mieszaninach z Ortusem 05 SC, a także z innymi akarycydami. Jest on bezpieczny dla ludzi i organizmów pożytecznych. Środek przeznaczony jest do stosowania w uprawie jabłoni, ale także gruszy, truskawki i warzyw pod osłonami (papryka, pomidor, ogórek).

Paweł Banach z firmy Sumi Agro Poland przedstawił nowości w ofercie firmy


Kolejnym, tym razem zupełnie nowym produktem przędziorkobójczym jest Kanemite 150 EC wyprodukowany w oparciu o nową substancję czynną acekwinocyl. Choć na tę chwilę środek posiada rejestrację wyłącznie na zwalczanie przędziorka owocowca na jabłoni, to prace nad rozszerzeniem zakresu stosowania o między innymi truskawkę i niektóre warzywa już trwają. Cechą unikalną tego preparatu jest zwalczanie wszystkich form rozwojowych szkodnika (jaja i formy ruchome).

Paweł Banach opowiedział także o rozszerzeniach rejestracji dobrze znanych środków takich jak Mospilan 20 SP, Topsin M 500 SC czy Kendo 50 EW. Pierwszy ze środków to insektycyd o najszerszym w Polsce zakresie wykorzystania obejmującym ponad 250 zastosowań. Firma prowadzi aktywne starania o rozszerzenie rejestracji zwłaszcza w segmencie upraw małoobszarowych. Produkcja niektórych gatunków podlegających tej klasyfikacji jak na przykład truskawki, czy maliny odgrywa przecież znaczącą rolą nie tylko w skali naszego kraju, ale i świata. Inne uprawy mają mniejsze znaczenie jednak ich właściciele zostaną wyposażeni w możliwość legalnej ochrony roślin.

W 2016 roku Sumi Agro planuje wprowadzić na rynek preparaty oparte o substancje feromonowe do zwalczania owadów. Paweł Banach przedstawił też zmiany w klasyfikacji wprowadzone na mocy Rozporządzenia UE 1272/2008. Poinformował, że wszystkie produktu z gamy firmy przeszły już proces reklasyfikacji i bez przeszkód mogą być wprowadzane do obrotu. Na etykietach widoczne będą nowe piktogramy, które będą jedynymi obowiązującymi od 01.06.2017 r. na unijnym rynku.

 

Walka z podróbkami

Ciekawe informacje przekazał zebranym słuchaczom także mec. Włodzimierz Olejnik
Ciekawe informacje przekazał zebranym słuchaczom także mec. Włodzimierz Olejnik


Ciekawe informacje przekazał zebranym słuchaczom także mec. Włodzimierz Olejnik. W wyniku współpracy Sumi Agro ze służbami mundurowymi przechwycono od 2014 roku prawie 1,5 tony podrobionego Mospilanu. W minionym roku zatrzymań celnych było 77, w bieżącym 110. W ciągu ostatnich 14 miesięcy zapadło 8 wyroków skazujących na warunkowe pozbawienie wolności, kary i grzywny, a w jednym wypadku sąd wymierzył karę 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Poza służbami celnymi firma współdziała także z przedstawicielami policji i PIORiN-u. Funkcjonariusze są szkoleni, ich umiejętności w zakresie identyfikacji fałszerstw stale rosną. Sumi Agro podejmuje także działania w zakresie monitorowania portali internetowych, targów sadowniczych, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, a także jednym z twórców portalu www.falszywepestycydy.org.pl . W obrocie pojawiają się też czasem biocydy, które są przedstawiane sadownikom jako zamienniki insektycydów. Celem działań jest eliminacja podrabianych ŚOR i wycofanie ulotek i broszur rozpowszechniających nieprawdziwe informacje na temat biocydów. Zadania te są godne pochwały, gdyż zdarzają się przypadki zastosowań preparatów niewiadomego pochodzenia prowadzących do zniszczeń sadów i jagodników. Opryskiwanie plantacji nielegalnymi produktami nawet jeśli nie prowadzi do zniszczenia uprawianych roślin, to sprawia, że na rynek trafia spora ilość owoców, które mogą zawierać toksyczne substancje i stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Wedle szacunków Sumi Agro sfałszowane ŚOR mogą mieć 10-15% udział w rynku.









Poprzedni artykułUprawa borówki pod osłonami
Następny artykułRynek borówki amerykańskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj