Fertygacji borówki – nowe możliwości



Fertygacja i nawożenie borówki w oparciu o mało znane lub zupełnie nowe na naszym rynku produkty stało się podstawą przygotowania autorskich zaleceń dla tego gatunku opracowanych przed Krzysztofa Zachaja z firmy Agrosimex.

Program nawożenia został przygotowany w oparciu o wcześniejszą analizę składu chemicznego gleby, co pozwoliło na podanie posypowo nawozu Rosafert 12-12-17, a następnie od pierwszych dni czerwca rozpoczęto fertygację w oparciu o nawozy Rosasol (8-50-12, 19-19-19 i 8-17-41) oraz nawóz ASX CaTS (tiosiarczan wapnia), który zawiera 9% wapnia i 25% siarki. Do opracowywania programu fertygacji i doboru odpowiedniego nawozu  i dawki   wykorzystuje się sondy drenażu  glebowego, które zamontowano pod linią kroplującą. Pozwala  to w łatwy sposób pobierać roztwór glebowy do analizy jego składu chemicznego i na tej podstawie dokonywać ewentualnych korekt w ilości podawanych składników odżywczych.

Nowością jet nawóz ASX CaTS (tiosiarczan wapnia), który jest doskonałym źródłem wapnia borówek, poprawia retencję wody w glebie, stabilizuje odczyn gleby oraz zwiększa dostępność dla roślin potasu, magnezu, manganu i żelaza z gleby. Ponadto nawóz ten wpływa bardzo korzystnie na przemiany i wykorzystanie azotu z zastosowanych nawozów azotowych. Okazuje się, że zastosowanie tego nawozu dostarcza borówkom potrzebnego do ich prawidłowego wzrostu  wapnia, stabilizując odczyn gleby na właściwym dla tego gatunku poziomie. Ponieważ pierwsze analizy roztworu glebowego wykazały bardzo niski poziom azotu w glebie  jego poziom uzupełniono nawozem RSM.

Po zastosowaniu zaproponowanych przez nas rozwiązań bardzo szybko dało się zauważyć ich wpływ na wzrost i jakość owoców względem kwater kontrolnych – informuje Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex.







Poprzedni artykułNawożenie truskawek po zbiorze owoców
Następny artykuł24. Międzynarodowa Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj