Nowa koncepcja nawozów granulowanych



Trzy postawione w tytule zagadnienia zdominowały tegoroczną konferencję VIP ROOM Bisnes Edition zorganizowaną przez firmę Timac Agro Polska 16 września w Zawierciu. W jej trakcie informowano o innowacyjnych działaniach realizowanych przez ten koncern w kierunku poprawy życia biologicznego gleby, istotnie wpływających na jej zdrowotność. To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na plon i jego jakość. W połączeniu z często indywidualnie przygotowywanymi zaleceniami, wpływa na poprawę strefy ekonomicznej gospodarstwa sięgającego po takie rozwiązania.

Globalnie i innowacyjnie

Szkolenie otworzyła Agata Solarska, prezes Timac Agro Polska. Koncern, który reprezentuje ma ponad 60-letnie doświadczenie w produkcji nawozów. Zarówno rolnictwo jak i firma w tym czasie bardzo się zmieniły. Grupa Roullier, do której należy firma TAP to cały czas przedsiębiorstwo typowo rodzinne, a jej szefem i wizjonerem jest Daniel Roullier – mówiła prezes TAP. Historia firmy to rok 1959, kiedy to zaczęto wykorzystywać zwapniałe algi morskie, które też posłużyły do stworzenia pierwszego produkowanego przez właściciela nawozu. Od tego czasu przedsiębiorstwo bardzo się rozwinęło, wprowadzając na rynek wiele innowacyjnych nawozów. Jest też prekursorem jeśli chodzi o oferowanie nawozów z biostymulacją. Aktualnie zatrudnia 8500 osób, posiada 94 zakłady produkcyjne, a swoje produkty sprzedaje w 122 krajach.

Prezes TAP w swojej prezentacji zwracała również uwagę na działania realizowane w ostatnich latach przez ten koncern. Tutaj wyróżniła m.in. otwarte dwa lata temu Minerallium, będące muzeum poświęconym historii i roli minerałów w rolnictwie. Ważnym punktem w działalności Grupy Roullier było otwarcie w 2015 roku Światowego Centrum Innowacji w Saint-Malo. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych centrów tego typu, gdzie prowadzone są badania nad optymalizacją odżywiania roślin i zwierząt. To co nas wyróżnia to innowacje, zarówno jeśli chodzi o strategie biznesowe jak też wprowadzane przez nas na rynek produkty. Te często wyprzedzają światowe trendy, było tak, że to co my wprowadzaliśmy na rynek inne firmy miały w swojej ofercie dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Teraz głośno mówi się np. o konieczności ograniczania ilości wymywania azotu, podczas, gdy nasza firma już 15 lat temu miała skomercjalizowane rozwiązania temu przeciwdziałające – mówiła A. Stolarska.

Jeśli chodzi już o samą firmę Timac Agro Polska w 2005 roku, kiedy zaczynała funkcjonować na Polskim rynku zatrudniała 28 osób. W 2020 roku w jej szeregach było już 140 osób. Główne zadania naszych doradców techniczo-handlowych, to kompleksowa opieka poprzez doradztwo i jeśli jest taka potrzeba również pomoc w nabyciu naszych produktów. Poprzez bezpośredni kontakt z producentami płodów rolnych cały czas pozyskujemy nowych klientów. Prowadzimy dla nich szkolenia i budujemy trwałe relacje. Nasi doradcy mają tak pomagać i doradzać, aby osoby wdrażające nasze rozwiązania na swoich plantacjach były z nich nie tylko zadowolone, ale również osiągały korzystny dla siebie wynik finansowy – informował Rafał Szlązak z TAP.

Nowości z gamy nawozów granulowanych

Według IUNG w Polsce tylko województwo Opolskie i Kujawsko-Pomorskie, może pochwalić się mniejszym niż 40% odsetkiem gleb o nieuregulowanym pH. Tymczasem większość gleb na terenie Polski zaliczana jest do kwaśnych i bardzo kwaśnych. Dlatego wymagają odkwaszania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ma to wpływ zarówno na przyswajalność składników odżywczych jak i rozwój mikroflory w glebie. Konieczne jest wprowadzanie rozwiązań, które pozwolą nie tylko zmienić pH gleby, ale przede wszystkim poprawić jej życie biologiczne. Dlatego też jak informował Grzegorz Iskra z TAP, centrum innowacji Grupy Roullier, cały czas działa w kierunki wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które będą spełniały również i takie oczekiwania rolników.

Producentów owoców, warzyw, ale również gospodarstwa typowo rolnicze powinna szczególnie zainteresować tegoroczna premiera, pozwalającą uzupełnić ilość odżywczego wapnia w glebie oraz wpłynąć na jej kondycję, a jest nim nawóz Physactiv +1. Ma unikalny skład, zawiera w sobie wapń odżywczy, magnez i siarkę w połączeniu z dwoma unikalnymi biostymulatorami – Physactiv oraz Physio+. Kompleks Physactiv wzbogaca glebę w najważniejsze makroskładniki, podnosi mikro pH gleby, sprzyja humifikacji, pozytywnie wpływa na żyzność gleby i jej życie biologiczne oraz polepsza wykorzystanie składników odżywczych wnoszonych do gleby z innymi nawozami. Nawóz Physactiv+1 to produkt wprowadzający do gleby wapń odżywczy, który optymalizuje pH gleby w warstwie uprawnej, zwiesza dostępność składników odżywczych oraz pomaga w rozwoju mikroflory glebowej. Wapń odżywczy jest wtedy, kiedy roślina jest w stanie go pobrać z gleby. Tymczasem w wielu sytuacjach pomimo zachowania jego optymalnego poziomu w glebie, nie zawsze roślina może go pobrać. Dlatego dodanie do naszego nawozu kompleksu Physio+, zawierającego aminopurynę zapewni aktywne pobieranie wapnia, poprawę kiełkowania nasion oraz rozwój głębokiego systemu korzeniowego. Nasz produkt zawiera również Fucane (ekstrat z brunatnic). Ten dodatek w nawozie powoduje pobudzenie rozwoju mikroorganizmów glebowych, tworząc optymalne środowisko dla rozwoju mikroflory glebowej. Zwiększa również uwalnianie i dostępność składników pokarmowych przez zwiększoną ilość i aktywność mikroorganizmów glebowych – mówił G. Iskra.

Reprezentanci TAP przedstawił również warte uwagi wyniki z zastosowania nawozu Physactiv+. Po jego aplikacji w glebie od 5. do 7 razy zwieszała się ilość pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Tym samy produkt ten pozytywnie wpływa na tworzącą się w glebie próchnicę.

Physactiv+1 to nowy rodzaj biostymulacji, aktywującej glebę i roślinę. Produkt ten nie zastępuje oczywiście odżywiania dolistnego produktami typowo wapniowymi, ale bardzo silnie je wspiera – konkludował G. Iskra.

Kolejnym nowym produktem jest TopPhos NP 15 20 z kompleksem N-Process zapewniającym optymalne wykorzystanie azotu, znacząco zwieszając jego pobieranie oraz transformację w roślinie.  Zawarty w tym nawozie fosfor w opatentowanej formule Top-Phos to z kolei optymalne wykorzystanie i pobieranie fosforu niezależnie od warunków środowiskowych.

Współpraca się opłaca

Naszą rolą podczas wizyty w gospodarstwie jest przeprowadzenie pełnej diagnozy gleby oraz kondycji roślin. Wówczas można tak doradzić, że wprowadzone do danej uprawy lub na dane pole nasze innowacyjne produkty pozwalają znacznie polepszyć zdrowotność gleby, a tym samy kondycje roślin – informowała Agnieszka Lenart z firmy TAP. Jak informowała specjalistka, poprzez wprowadzanie do gleby nowych nawozów granulowanych z oferty Timac Agro Polask, rolnik nie tylko wpływa na to co teraz dzieje się z glebą, ale również dba o jej kondycje w przyszłości. Jak informowała A. Lenart, bakterie i grzyby znajdujące się w glebie odpowiadają za jej strukturę. Tworząc m.in. próchnicę – najważniejszy koloid glebowy wpływający zasadniczo na jej strukturę, właściwości sorpcyjne oraz zasobność w składniki pokarmowe. Taki nawóz jak Physactiv+1 wpływa m.in. na powstawanie struktury gruzełkowej czy też gąbczastej struktury gleby przez stymulację rozwoju mikroorganizmów glebowych wytwarzających śluzy otoczkowe.

W naszej pracy, nasi doradcy odwiedzając gospodarstwa badają glebę i pomagają dobrać dla niej optymalne rozwiązania. Dobre pH gleby nie zawsze musi wiązać się z odpowiednią zawartością wapnia odżywczego w glebie. Aby jednak poznać kondycję gleby, trzeba ją badać. Dlatego warto spotykać się z doradcami z naszej firmy, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się takimi właśnie rzeczami wizytując Państwa gospodarstwa  – mówiła A. Lenart.

Prelegentka przedstawiła wyniki dotyczące plonowania czarnej porzeczki, gdzie na wszystkich kwaterach poza jedną uzyskiwano zadowalające plony. Dopiero zbadanie gleby pod kątem jej życia biologicznego pokazało, że w tej jednej kwaterze jest ono bardzo słabe. Doprowadziło do tego nadmierne nawożenia mineralne. W takiej kwaterze dopiero wprowadzenie odpowiedniej ilości wapnia odżywczego wraz z odpowiednią biostymulacją pozwoli zregenerować glebę.

Innowacje na najbliższy sezon

Jak informowała A. Stolarska, produkty TAP podążają za trendami rynkowymi, a najczęściej je wyprzedzają. Zmiany legislacyjne, związane chociażby z zielnym ładem będą coraz silniej oddziaływać na środowisko ogrodnicze. Zmieniają się również oczekiwania konsumentów. Produkcji nie sprzyjają zmiany klimatyczne. Zmieniają się również oczekiwania rolników, którzy oczekują coraz lepszej opłacalności produkcji.

W obrocie pojawia się coraz większa ilość produktów pochodzenia naturalnego. Jednym z rozwiązań, spełniających te oczekiwania są biostymulatory. Pozytywnie wpływają na kondycję roślin, zwiększając ich odporność na wiele niekorzystnych warunków jakimi rośliny poddawane są w czasie uprawy. W dotychczasowej ofercie firmy TAP znajduje się całą gama produktów biostymulujących. My poszliśmy jednak o krok dalej, jeśli chodzi o oferowane przez nas produkty z biostymulacją. W ciągu ostatnich kilku lat prowadziliśmy szereg badań i doświadczeń, które pozwalają nam wprowadzić na rynek nowe innowacyjne produkty. Już w 2022 roku wprowadzimy nową serię biostymulatorów, pozwalających ograniczyć wpływ stresów abiotycznych. Będą one również w innowacyjny sposób odpowiadać za odżywienie gleby i roślin oraz za jakość plonu. Jest to zapowiedz silnego wejścia w 2022 roku z nową gamą produktów o nowatorskim składzie. Z tymi nowościami będzie można zapoznać się już w styczniu podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2022 odbywających się w Nadarzynie koło Warszawy w dniach 12 i 13 stycznia 2022 roku, gdzie niezmiennie od lat Timac Agro Polska jest głównym patronem nawozowym – mówiła A Stolarska.







Poprzedni artykułWspomagają ochronę truskawek przed patogenami
Następny artykułMuszka plamoskrzydła (Drosophila suzuki) – zagrożenie dla plantacji owoców jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj