Nawożenie wiosenne borówki. Dlaczego warto dolistnie?

Michał Wojcieszek Yara


Wegetacja borówek w tym sezonie jest nieco opóźniona względem minionego roku. W poprzednim sezonie już w kwietniu kwitły najwcześniejsze odmiany. Wiosna jest chłodna, przechodzą fale przymrozków. Jak przygotować na nie borówki? Jak właściwie dostarczyć im te elementy, których aktualnie potrzebują? Mówił na ten temat jeden z doradców firmy Yara Poland w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach.

Poprawa tolerancji na niskie temperatury

W tym obszarze warto zainteresować się odżywieniem cynkiem. Ze swojej strony poleciłbym YaraVita Cynk F. To nawóz zawiesinowy o bardzo dużej zawartości tego mikroelementu, aż 700 g w litrze. Zabieg należy wykonać po ruszeniu wegetacji, gdy rośliny jest w stanie pobierać składniki. Nawóz ten działa jednak powoli, więc trzeba dać czas borówce by mogła korzystać z niego. Aplikacja YaraVita Cynk F polepsza kondycję roślin wczesną wiosną, pozwala im lepiej wejść w okres pełnego kwitnienia – mówił w Karczmiskach Michał Wojcieszek, przedstawiciel Yara Poland.

Gleba zbyt zimna, by rośliny pobierały fosfor

Kolejny problem, który wystąpił w wielu kwaterach borówkowych (i nie tylko) w tym sezonie związany jest z temperaturą gleby w której rosną krzewy. W końcu kwietnia wskazania termometrów glebowych nie zawsze przekraczały 10°C. Przy wartościach poniżej 12°C przyswajalność fosforu to 20-30%. Nawet jego dostatek w glebie może nie zapobiec wystąpieniu jego deficytu w roślinach. Gdy mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją, w okresie gdy ok. 10% pąków jest już w rozkwicie możemy wykonać zabieg nawozem YaraLeaf Friut Controller. Działa on bardzo szybko dostarczając duże ilości fosforu nalistnie roślinom. Pamiętajmy, że rozwijające się kwiatostany generują spore zapotrzebowanie na ten właśnie składnik pokarmowy. Produkt ten w swym składzie zawiera także cynk i bor, a więc wykazuje także działanie przeciwprzymrozkowe – informował M. Wojcieszek. Jak zaznaczył, cynk zawarty w tym produkcie jest w formie szybciej przyswajalnej przez rośliny. Wykonanie aplikacji nawet w okresie bezpośrednio poprzedzającym przymrozki i tak powinno dać dobry rezultat w kontekście przygotowania ich na nadejście ujemnych temperatur.

Kompleksowe rozwiązanie

Obecnie aura sprzyja wciąż nawożeniu posypowemu. Regularnie pada deszcz, więc nawóz wysoce rozpuszczalny w wodzie szybko uwolni potrzebne roślinom składniki pokarmowe do gleby. YaraMila Complex zawiera w swym składzie kompozycję składników zapewniającą komfort żywieniowy roślinom. Więcej na temat prawidłowego ich żywienia dostosowanego do aktualnych potrzeb można dowiedzieć się z poniżej zamieszczonego filmu:







Poprzedni artykułNawożenie borówki po zimnej wiośnie
Następny artykułJak pomóc truskawkom po zimnej wiośnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj