Jesteśmy w trakcie kolejnego trudnego roku uprawy truskawek. O ile pod tunelami produkcja nie przysparza większych trudności, o tyle kondycja roślin w gruntowych kwaterach czasem była lub jest niedostateczna. W jaki sposób wesprzeć rośliny, by wydały przyzwoitej jakości plon? Jak zadbać o kondycję krzewów po owocowaniu? To tylko niektóre z zagadnień podjętych na poniższym filmie.
Sytuacja w tunelach
Aktualnie znajdujemy się w tunelach solowych firmy Haygrove z odmianą 'Flair’ po 4 zbiorach, a jakość owoców i wigor roślin w dalszym ciągu są bardzo dobre. Tylko za dorodne owoce możemy w obecnej sytuacji rynkowej spodziewać się odpowiedniej gratyfikacji finansowej – mówił T. Domański. Specjalista zdradził które nawozy z gamy reprezentowanej przez niego handlowej firmy warto wykorzystać w takiej uprawie. Podstawą nawożenia mogą być produkty do fertygacji z rodziny Ultrasol. To nawozy świetnie rozpuszczalne, które w swym składzie zawierają kompleks makro- i mikroelementów. Dzięki zróżnicowanym składom można dobierać optymalne rozwiązania do aktualnej fazy rozwojowej roślin. W tunelowej uprawie warto również zastosować CaTS tiosiarczan wapnia. Dostarcza on roślinom wapnia, który jest ważny zarówno w kontekście budowy jakości owoców jak i poprawy wzrostu roślin. Przez linie kroplujące można podawać także Maral. To produkt na bazie laminarny i alg morskich. Podnosi on wigor i zdrowotność krzewów. Oprócz żywienia poprzez system fertygacyjny warto aplikować substancje odżywcze nalistnie. Dotyczy to m.in. wapnia i krzemu. Ekspert apelował, by o plantacje dbać także po zakończeniu zbiorów. Wchodzi ona wówczas w bardzo ważny okres, który zadecyduje w wielkiej mierze o plonie w kolejnym sezonie. W tym czasie także kontynuować można nawożenie Ultrasolami, choć u schyłku lata zasadne jest także podanie truskawkom innych rozwiązań. Warto również stosować również Viflo Miedź-Bor jako element wspierający zwalczanie niektórych chorób.
Kondycja truskawek w uprawie polowej
Sytuacja na na wielu plantacjach truskawek gruntowych daleka jest od optymalnej. Mamy do czynienia z przemarznięciami i jeszcze do niedawna brakowało ciepła. Kondycja roślin nie jest więc odpowiednia, a owoce na części plantacji nie rosną w tempie, które można by uznać za zadowalający. Z uwagi na zimną glebę rekomendowałbym zastosowanie polifosforanu amonu. To szybko pobieralna forma fosforu, która jest szybko transportowana w roślinach. Radziłbym także dobrze odżywić owoce w wapń. Zabieg CaTS sprawi, że truskawki lepiej zniosą transport i będą słodsze. Konieczne może okazać się jednak stymulowanie roślin przy pomocy preparatów algowych, takich jak Maral. Zdrowy, dobrze wykształcony system korzeniowy jest niezbędny do tego, by pobrać składniki pokarmowe z gleby i odżywić rośliny – mówił T. Domański.
Szczegółowe zalecenia sformułowane przez tego eksperta zostały zarejestrowane w formie materiału filmowego dostępnego poniżej: