W uprawie malin, zwłaszcza tych przeznaczonych na zbiór owoców deserowych, odpowiednie nawożenie jest jednym z kluczowych czynników warunkujących dobre plonowanie i zarazem utrzymanie jakości owoców. Duże doświadczenie w tym zakresie ma firma Yara, które obecne zalecenia oparła na wieloletnich doświadczeniach z producentami malin. To pozwoliło ustalić optymalne programy nawożenia malin realizowanych zarówno w polu jak i pod osłonami.

Wraz z ekspertami firmy Yara przygotowaliśmy cykl materiałów, w których będą przedstawione najważniejsza kryteria optymalnego nawożenia malin. W części pierwszej, zrealizowanej w gospodarstwie Państwa Figurów w Karmanowicach prezentujemy co należy uwzględnić w zaplanowaniu dobrego programu nawożenia malin, na cały sezon wegetacyjny.

Kondycja malin rosnacych w tunelu foliowym na dzień 5 kwietnia

Pierwszym punktem jest wykonanie analiz gleby, co w tym gospodarstwie realizowane jest zaraz po zbiorach malin, oraz wczesną wiosną gdy tylko rozpoczyna się wegetacja roślin. To pozwala ułożyć odpowiedni program nawożenia posypowego. W naszym gospodarstwie główną odmianą w uprawie jest ‘Przehyaba’, która jest wymagająca jeśli chodzi o nawożenie. Bardzo ważne jest tu prowadzenie regularnej fertygacji. Dzięki współpracy z doradcami firmy Yara udało się nam dobrać pożywkę, która od wczesnej wiosny daje efekt jaki widać na tych roślinach. Pomimo tego, że cały czas jest jeszcze zimno, maliny w tunelach rozwijają się prawidłowo, nie widać żadnych zaburzeń pokarmowych – mówi Marek Figura. Dodaje, że bardzo ważne w uprawie tej odmiany maliny jest dobranie odpowiedniej pożywki w okresie dorastania i dojrzewania owoców. Wysoka zawartość potasu bardzo dobrze wpływa na parametry smakowe malin oraz utrzymanie dobrej trwałości po zebraniu owoców.   

W kolejnych odsłonach przedstawione zostaną kolejne kluczowe informacje dotyczące odpowiedniego zaplanowania nawożenia doglebowego, fertygacji jak również wspierania roślin poprzez nawożenie dolistne. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu oraz naszego kanału YT.







Poprzedni artykułTemperatura gleby jest zbyt niska by zaczynać fertygację
Następny artykułCHOROBY ODGLEBOWE W TRUSKAWKACH POD OSŁONAMI – skuteczne zapobieganie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj