Wiosna 2018 roku przyszła nieco później niż w poprzednich latach. Natura jednak stara się nadrobić stracony czas. Plantatorzy także. Nawożenie i ochrona truskawek na początku sezonu są bardzo ważne w kontekście uzyskania plonu o dobrej jakości i w wysokiej ilości. O kilku sprawach na które warto zwrócić uwagę informuje Grzegorz Ożarek z firmy ICL.
Niskie zawartości składników pokarmowych w glebie
Jesienne, często zbyt obfite deszcze miały wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z nich było przepłukanie składników pokarmowych z podłoża. Konieczne jest wykonanie analiz gleby by ustalić ich faktyczną zawartość. Co ciekawe, zdarzają się nawet przypadki silnych niedoborów fosforu. Ten pierwiastek, choć wyjątkowo niemobilny w glebie, także w niektórych przypadkach został wymyty z tej jej warstwy z której mogłyby go pobrać truskawki. Ostre niedobory dotyczą jednak zdecydowanie szerszej, możliwe że pełnej gamy pierwiastków potrzebnych truskawkom do harmonijnego wzrostu i dobrego plonowania.
Ochrona truskawek także potrzebna
Na niektórych plantacjach odwiedzonych przez Grzegorza Ożarka stwierdzono duże nasilenie przędziorków. Dotyczy to zwłaszcza plantacji okrytych. Okrywa zabezpiecza krzewy przed nawrotem przymrozków, które są prawdopodobne o tej porze roku. Zastosowanie okryw pozwoli też na przyspieszenie rozwoju truskawek, co w pewien sposób zniweluje późniejszy start sezonu. Nawożenie i ochrona truskawek to silne determinanty plonowania plantacji. Jest jeszcze zbyt wcześnie by pokusić się o choćby wstępne szacunki plonowania plantacji. Zdaniem doradcy ICL sezon zapowiada się jednak dość ciekawie. Konieczne są jednak lustracje, zachowanie ostrożności i podejmowanie właściwych decyzji. Dzięki temu być może uda się po 2017 roku odnotować kolejny udany sezon. O wszystkich tych zagadnieniach Grzegorz Ożarek mówi szczegółowo na poniższym filmie: