Za nami drugi webinar z cyklu „Maliny w tunelach – uprawa od podstaw”. Tym razem w nurcie głównych rozważań znalazły się zagadnienia odmianowe oraz kwestie związane z doborem właściwych sadzonek pod kątem osiągania zakładanych celów produkcyjnych. Trzech specjalistów z malinowej branży dzieliło się swymi obserwacjami i wiedzą. Prelekcje w decydującej mierze opierały się o własne doświadczenia prezenterów, co dodatkowo jeszcze podnosiło ich wartość.
Kto wystąpił podczas wczorajszego webinarium?
Grono zaproszonych do udziału w drugiej odsłonie projektu Maliny w tunelach specjalistów było węższe niż w inauguracyjnej konferencji. Prezentacje miały jednak bardzo praktyczny wymiar. Pierwszą z nich wygłosił dr Paweł Krawiec z Horti Team. To ogrodnik „od zawsze” zaangażowany w produkcję malin przede wszystkim na Lubelszczyźnie, ale także w Polsce i kilku innych krajach na całym świecie. W swym wystąpieniu pt. „Lato czy jesień?” zaprezentował ciekawe informacje dotyczące charakterystyki odmian malin. Mówiąc o kreacjach powtarzających owocowanie dokonał m.in. ich podziału na te, które nadają się przede wszystkim do plonowania w terminie letnim lub jesiennym albo te pozwalające z powodzeniem prowadzić się na podwójny zbiór. I tak z myślą o zbiorze malin z pędów z zeszłego roku w terminie letnim za najwartościowszą odmianę z testowanych w projekcie Malinowe Factory uznał ‘Deauville’. W gronie odmian, które zdecydowanie opłaca się prowadzić na jeden, jesienny zbiór, wyróżnił ‘Polkę’. Za jeden z najlepszych wariantów na podwójny zbiór uznał z kolei ‘Enrosadirę’.
W trakcie prezentacji dr P. Krawca głos zabrał Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex. Specjalista odniósł się do kwestii ściółkowania rzędów pod uprawę malin. Mówił także o zabezpieczaniu agrowłókninami roślin przez zimnem. Przekazał informację, że firma którą reprezentuje posiada sprzęt jaki może udostępnić ogrodnikom do wykonania zagonów i okrycia ich materiałem ograniczającym presję ze strony chwastów. Omówił też specyfikację niektórych agrotkanin służących temu celowi, jak np. Dual Agro. Ma ona luźniejszy splot, pozwala na stabilizację temperatury gleby w zagonie, umożliwia efektywne stosowanie nawożenia posypowego, eliminuje zachwaszczenie, utrzymuje wilgoć w glebie, zabezpiecza w dużym stopniu systemy korzeniowe roślin przed uszkodzeniami mrozowymi, a dzięki biało-czarnej barwie nie nagrzewa się (i ziemi w zagonie, a zwłaszcza w obrębie systemów korzeniowych) równie mocno, co wyłącznie ciemne materiały. Dodatkowo, odbijając część promieni słonecznych w kierunku owoców sprawia, że szybciej i lepiej wybarwiają się.
Udział we wczorajszym internetowym spotkaniu wziął także Konrad Kozakiewicz. To członek zespołu doradców firmy Haygrove, a także plantator m.in. malin. Akurat uprawa tego gatunku w jego gospodarstwie w porównaniu z innymi ma stosunkowo krótką historię. Co ciekawe, ogrodnik od razu zdecydował się na wykorzystanie sadzonek typu long cane mało znanej w Polsce, choćby i dziś jeszcze, odmiany ‘Ovation’. Uprawia je w doniczkach w podłożu kokosowym z domieszką perlitu. Poniósł więc spore ryzyko związane z zastosowaniem kosztownej i zaawansowanej technologii i kreacji o której w polskich warunkach nie było wiadomo zbyt wiele. Osiągnięte wyniki produkcyjne okazały się jednak dobre, a nabyte doświadczenie pozwoliło K. Kozakiewiczowi na ocenę sadzonek typu long cane jako wariantu startowego dla plantatorów. Za atuty tego typu roślin uznał możliwość przeprowadzenia podwójnego zbioru owoców już w roku założenia plantacji, uzyskanie wówczas wyższego plonu niż w przypadku roślin wyprowadzanych z sadzonek plug oraz możliwość sterowania produkcją tak, by owoce na rynek dostarczyć w okresie najlepszej koniunktury w sezonie. Za oczywisty mankament uznał z kolei wyższy koszt założenia plantacji z uwagi na znaczny nakład związany z zakupem dobrej jakości sadzonek long cane.
„Maliny w tunelach – uprawa od podstaw” – połowinki
Choć za nami już dwa malinowe spotkania internetowe, to transfer wiedzy dotyczący uprawy tego gatunku nie został jeszcze zakończony tej zimy. Przed nami kolejne dwa spotkania w ramach cyklu webinarów „Maliny w tunelach – uprawa od podstaw”. Konferencje Jagodnika, które transmitowane są na YouTube i na Facebook-u, odbywają się zawsze w czwartki o 17.00. W ten najbliższy, tj. 17.02. podejmiemy jednak tematykę truskawkową – powrócimy z kolejną edycją Akademii Uprawy Truskawek 2022. Zarówno na temat przyszłych wirtualnych spotkań malinowych jak i truskawkowych będziemy na bieżąco i szczegółowo informowali na portalu www.jagodnik.pl jak i w mediach społecznościowych.