Maliny w tunelach na agrowłókninie – 6 lat doświadczeń w Malinowym Factory



Od początku trwania projektu Malinowe Factory testowane są różne typy ściółek dostarczanych przez firmę Agrimpex. Dzięki nim można znacząco ograniczyć zachwaszczenie jak też łatwiej jest kontrolować zagęszczenie pędów malin w uprawie. Jakie są jeszcze inne możliwości wykorzystania tego typu ściółek? Opowiadają o tym Tomasz Poliszak i dr Paweł Krawiec.

W testowym tunelu z różnymi odmianami malin wykorzystano dwa typu tkanin ściółkujących. Jest to agrotkanina biało-czarna Dual Agro, rozłożona białą stroną do góry. Posiad ona luźny splot, a dzięki temu zapewnia swobodny przepływa wody i powietrza oraz pozwala na efektywne nawożenie posypowe. Drugi materiał to agrowłókniana o gramaturze 75 g/m2 w kolorze czarnym. Do przygotowania zagonów wystarczająca jest tkanina o szerokości 1,2 m, które na życzenie klientów firma Agrimpex rozkłada usługowo własnym sprzętem. Otwory w agrotkaninie najlepiej jest wypalać termicznie, wtedy się nie strzępi i nie niszczy.  

W przypadku malin, gdzie co roku wyprowadzane są nowe pędy malin wybijające z szyjki korzeniowej, wskazane może być w 2 lub 3 roku uprawy nacięcie tkaniny pomiędzy co drugą rośliną, tak by stworzyć nową przestrzeń do wybijania nowych pędów. Czasem okazuje się, że przy zbyt małym otworze brakuje miejsca do wybijania nowych pędów malin a silniejsze i mocniejsze pędy wyrastaj a w dalszej odległości od karpy. Dlatego celowe może być powiększenie otworu lub wykonanie nacięcia w agrotkaninie pomiędzy dwoma sąsiadującymi roślinami – dodaje dr Paweł Krawiec, planując wykorzystanie tego pomysłu na własnej plantacji. Alternatywą może być całkowicie usuniecie agrowłókniny/agrotkaniny i odchwaszczanie ręczne.

Więcej szczegółów na temat wykorzystania tkanin ściółkujących w przygotowanym materiale filmowym:







Poprzedni artykułDlaczego warto uprawiać truskawki w tunelach?
Następny artykułMalinowe Factory – spotkanie dla plantatorów 5 września 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj