Maliny w gruncie. Jak utrzymać żyzność gleby przez wiele lat?


Dokładnie 5 lat firma Carbohort rozpoczęła swoje pierwsze doświadczenia z wykorzystaniem produktów na bazie węgla brunatnego w uprawach roślin jagodowych. Wówczas zastosowano różne dawki tego podłoża w gruntowej uprawie malin prowadzonej w tunelach. Efekty w postaci żywotności sytemu korzeniowego i wigoru roślin widać było już w pierwszym roku uprawy. Czego się nauczyliśmy przez te kilka lat?  

To były jedne z pierwszych wdrożeń dotyczących wykorzystania Carbomatu w uprawach jagodowych, w tym malin. Zastosowano wtedy różne dawki jako dodatek do gleby rodzimej. Stosowaliśmy wtedy nawet 200 m3 węgla brunatnego na 1 ha ale to jest zbyt droga inwestycja. Dziś wiemy jak osiągnąć dobre efekty w produkcji stosując 25 m3 Carbomatu na 1 ha. Jest to odpowiednik około 30 t obornika na 1 ha  – informuje dr Paweł Krawiec. Efekty widać też po strukturze gleby, która jest o wiele łatwiejsza w uprawie względem tych miejsc gdzie węgiel nie był wprowadzany.  

Jest tak naprawdę inwestycja raz na kilka lat, która może dać wiele korzyści. Poprawiamy w ten sposób żyzność gleb, co okazuje się szczególnie ważne gdy uprawy są prowadzone w tunelach a przez kilka czy wręcz kilkanaście lat rośliny rosną w tym samym miejscu – dodaje Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort. Oprócz tego produktu w gospodarstwie dr Pawła Krawca regularnie co roku stosowany jest Carbohumic niefiltrowany, jako dodatek do gleby. Na 1 ha stosuje się 100 l Carbohumicu, który rozcieńczany jest w 400 l wody. Roztwór rozprowadza się w rzędach roślin wykonując aplikację z mauzera zawieszonego na ciągniku.







Poprzedni artykułTruskawka coraz tańsza. Malina krajowa wchodzi na rynek. CENY z 30.05.2023.
Następny artykułDöhler podał minimalne ceny skupu owoców na 2023 rok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj