Maliny – nawożenie startowe

krzysztof zachaj


Choć maliny rosnące w tunelu znacznie lepiej wystartowały względem malin uprawianych w otwartym gruncie, to jednak i tutaj na roślinach można zauważyć niedobory wielu makro- i mikroskładników. Ważne jest zatem odpowiednie ułożenie programu nawożenia startowego.

Maliny uprawiane w gruncie dość mocno odczuły zarówno skutki zimy jak i przymrozków, które uszkodziły młode odrosty. Na wielu plantacjach odmian owocujących na pędach tegorocznych pędy zostały uszkodzone w takim stopniu, iż konieczne będzie ich usuniecie i poczekanie na wzrost nowych pędów. W tunelach sytuacja jest o wiele lepsza.

uszkodzenia maliny
Kwatera z pędami uszkodzonymi przez przymrozki nocne

By wspomóc regeneracje roślin, po takiej trudnej zimie i długiej oraz zimnej wiośnie warto dobrze zaplanować program fertygacji. Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex, zaleca w tym zakresie takie produkty jak ASX tiosiarczan wapnia, ASX polifosforan amonu oraz nawóz Maral. W tym roku używane będą do fertygacji nawozy z serii Soluplant, zawierające fosfor w postaci polifosforanu amonu, łatwo dostępnego dla roślin. Przemienne stosowane będą nawozy ASX tiosiarczan wapnia i ASX Polifosforan amonu (przez fertygację).

Maliny rosnące w tunelu – pędy ubiegłoroczne pozostawiono na owocowanie letnie

Na plantacjach polowych nawozy te można podać razem z RSM (70 l/ha) przy użyciu belki herbicydowej przemiennie stosując ASX tiosiarczan wapnia z ASX polifosforanem amonu. W celu pobudzaniu systemu korzeniowego zastosowany będzie nawozów biostymulujący Maral w dawce 3 kg/ha podany poprzez fertygację. Takie zabiegi wykonywane w najbliższym czasie pozwolą pobudzić rośliny do szybkiego wzrostu i regeneracji uszkodzeń jakie nastąpiły – podkreśla Krzysztof Zachaj.  

Więcej informacji w materiale filmowym:






Poprzedni artykułSzypułka prawdę ci powie
Następny artykułJak wczesne są w tym roku wczesne truskawki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj