W Wielkiej Brytanii stale rozwija się produkcja deserowych malin. Uprawy te prowadzone są wyłącznie pod osłonami, gdyż tylko taki sposób można uzyskiwać wysokie plony i dobrą jakość owoców tego gatunku. Dzięki odpowiedniemu doborowi odmian i dobremu opanowaniu techniki sterowania wzrostem roślin, owoce malin mogą być zbierane od końca maja w praktyce do końca października, a nawet na początku listopada.
Plantacje malin, niezależnie od tego, czy są to odmiany owocujące na pędach dwuletnich, czy na jednorocznych, zakłada się z sadzonek typu long cane. W ich produkcji wyspecjalizowało się kilka brytyjskich szkółek, są one też sprowadzane z Holandii. Produkcja sadzonek typu long cane rozpoczyna się zwykle w maju, gdy sadzone są do doniczek sadzonki ukorzenione w wielodoniczkach….
Różne są systemy prowadzenia produkcji malin w tunelach. Niektórzy sadzą rośliny (long cane) na przełomie lutego i marca, zbierają plon i likwidują uprawę – dotyczy to zwłaszcza malin owocujących na pędach 2-letnich. Taki sposób często okazuje się najkorzystniejszy, ponieważ co roku wymieniany jest materiał roślinny i nie ma wtedy większych problemów z chorobami.
Na coraz większą skalę rozpowszechnia się jednak w Wielkiej Brytanii uprawa odmian owocujących na pędach tegorocznych. Najpopularniejsza wśród nich jest ‘Driscoll Maravilla’ (i odmiany w jej typie), która może być uprawiana jedynie w gospodarstwach należących do organizacji Berry Gardens. Odmianą o takim samym typie wzrostu, ale dostępną dla członków organizacji BerryWorld, jest ‘Diamond Jubilee’ (więcej o tej odmianie czyt…), która pochodzi z programu hodowlanego BerryWorld Plus. Po pierwszych próbach w 2012 roku, odmiana ta jest coraz szerzej wprowadzana do produkcji przez członków BerryWorld i zdobyła już uznanie odbiorców owoców, czyli sieci handlowych.
Na znaczeniu zyskuje uprawa jeżyn. Uprawia się je podobnie jak maliny, z tą jedynie różnicą, że mogą być uprawiane w większym zagęszczeniu – na 1 mb rzędu przypada w tym gospodarstwie 14 pędów (w przypadku malin jest to 6-8 pędów)….
Na szczegółową relację z angielskich gospodarstw zajmujących się uprawą malin i jeżyn, gdzie opisane są szczegółowo zalecenia dotyczących realizowanych tam upraw zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 5/2014.