Maliny kwitną i zawiązują owoce – czas na zmianę programu nawożenia



W tunelach w zależności od odmiany czy też technologii uprawy oraz regionu Polski, trwa kwitnienie, zawiązywanie owoców lub czasami zaczyna się nawet dojrzewanie malin. Sytuację komplikują nieco wahania temperatury. Ostatnie dni były dość ciepłe, bardzo słoneczne. Z kolei noce są chłodne, gdyż trwa okres w którym wystąpienie porannych przymrozków nie jest niczym niespotykanym. Pomimo wyzwań stawianych przez pogodę czas już na modyfikację żywienia roślin. Konieczne jest wprowadzenie zmian, które ułatwią zawiązanie owoców, ich wzrost oraz wybarwienie.

Maliny kwitną i zawiązują owoce – co teraz?

Hubert Tabor z firmy Yara rekomenduje ujęcie w programie fertygacyjnym produktu o większej zawartości potasu, jakim jest YaraTera Kris talon Czerwony. Produkt ten wspomoże budowę owoców i ich wybarwienie. Gdy zacznie przybywać zawiązków owoców potrzebny będzie też wapń, który wzmoże odporność mechaniczną i biologiczną rośliny. YaraTera Calcinit jest produktem pozwalającym na efektywne zaopatrzenie malin w ten właśnie element. Można podawać go przez fertygację, jednak nawóz ten nadaje się także do zastosowań nalistnych. W drugim przypadku ważne jest całkowite pokrycie rośliny, także dorastających owoców. To wpłynie na ich jędrność i trwałość pozbiorczą.

Specjalista zaleca też, aby sięgnąć po YaraVita Frutrel. Właśnie teraz jest idealny moment na to, by dokonać aplikacji tego nawozu, który wspiera rozwój kwiatostanu i ogólne zaopatrzenie rośliny w pierwiastki odżywcze, zwłaszcza w okresach kiedy maliny nie mogą ich swobodnie pobierać przez system korzeniowy.

Próchnica w glebie

Próchnica w glebie potrzebna jest z wielu względów. Jednym z nich jest to, iż stanowi ona naturalny „magazyn” dla składników odżywczych po które sięgać mogą rośliny. YaraVita LEOTRAC to płynny stymulator wzrostu zawierający kwasy humusowe do fertygacji intensywnie uprawianych jagodników, sadów oraz warzyw w glebie. Idealnie więc nadaje się do zastosowania w uprawach ściółkowanych, wieloletnich, gdzie dodanie obornika czy kompostu nie jest w trakcie uprawy możliwe.

Więcej na filmie

Więcej i bardziej szczegółowych zaleceń Huberta Tabora, sformułowanych na podstawie sytuacji zastanej na plantacji dr Pawła Krawca w Karczmiskach, można zobaczyć na poniższym filmie. Można na nim także zapoznać się z aktualną (na dzień 9 maja)  kondycją i fazą rozwojową malin w tym gospodarstwie zlokalizowanym pod Puławami:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułOchrona borówki w czasie kwitnienia – połączenie dwóch metod ochrony
Następny artykułZabiegi na koniec kwitnienia borówki – ochrona i lepszej jakości owoce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj