„Malinowy Czas” w Wojciechowie (cz. I)


Już po raz trzeci w Wojciechowie k. Lublina, 15 stycznia 2018 roku odbyła się Konferencja Jagodowa „Malinowy czas”. Jej głównym organizatorem była firma ProCam, zajmująca się m.in. dystrybucją nawozów i środków ochrony roślin. Spotkanie wsparły firmy: BASF, ICB Pharma i Bio-Gen. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony producentów malin. Mogli oni zapoznać się z produktami oferowanymi przez firmy oraz zaczerpnąć nowych informacji o polskich odmianach malin wyhodowanych w Niwa Hodowla Roślin Jagodowych.

Konferencję rozpoczął Krzysztof Gasparski z firmy ProCam Polska

Konferencję rozpoczął Krzysztof Gasparski z firmy ProCam Polska. Prelegent przekazał informacje na temat zmian w środkach ochrony roślin jakie czekają producentów w nadchodzącym sezonie. Jest to ostatni rok stosowania preparatów zawierających tiofanat metylu, który jest substancją aktywną preparatów: Topsin M 500 SC i Yamato 303 SE. Inną grupą, którą można stosować tylko do 5 czerwca 2018 roku są środki zawierające iprodion: Dymas, Iprodione 500 SC i Rovral Aquaflo 500 SC. Prelegent omówił także nawozy fungistatyczne firmy ProCam stosowane w uprawie roślin jagodowych. Są to m.in.: Profos 100, Miedź Extra 50 WP i 350 SC, Seicos, Cupros, Blucos, Arysta Siarka 80 WG, Pro Horti MrówCa i Pro Horti SiMAX. Nawozy te dzięki zawartości fosforynu potasu, miedzi, siarki, mrówczanu wapnia lub krzemu mają działanie wzmacniające rośliny i chronią je przed atakami ze strony patogenów lub szkodników. Zastosowanie nawozów o działaniu fungistatycznym oraz prawidłowe odżywienie roślin umożliwiają ograniczenie stosowania środków ochrony roślin.

Ochrona i poprawa zapylenia malin

Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma, omówił takie produkty jak: Siltac EC i Biopolin

Kolejny wykład poprowadził Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma, który omówił takie produkty jak: Siltac EC i Biopolin. Siltac EC jest preparatem o działaniu mechanicznym, przeznaczonym do zwalczania przędziorków, roztoczy i mszyc w wielu uprawach sadowniczych. Działa szybko, skutecznie, nie wykazuje pozostałości w roślinach i jest dla nich bezpieczny. Można go stosować w okresie przedzbiorczym oraz w czasie zbiorów. Działanie preparatu polega na obezwładnieniu szkodników, mających bezpośredni kontakt z cieczą roboczą. Szkodniki zostają otoczone polimerową siatką, która odcina owady od środowiska i uniemożliwia ich ruchy. Preparat stosuje się w stężeniu 0,15-0,18%. Nie ma konieczności dodawania adiuwantów. W przypadku dużego nasilenia szkodników preparat Siltac EC można stosować w stężeniu 0,1% w mieszaninach z zarejestrowanym na danego szkodnika insektycydem. Równie dobrym rozwiązaniem jest stosowanie bloku kilku zabiegów różnymi środkami naprzemian z Siltac EC. Preparat ten sprawdza się również w minimalizowaniu populacji wielkopąkowca porzeczkowego. Dużą zaletą jego stosowania jest brak możliwości powstania ras odpornych, ze względu na działanie mechaniczne. Brak substancji aktywnych powoduje brak pozostałości preparatu w roślinie i owocach, co jest bardzo pożądane na rynku. Jest on również bezpieczny dla organizmów pożytecznych i pszczół. Najważniejsza jest jednak technika wykonania zabiegu. Aby zabieg przyniósł odpowiednie efekty opryskiwane rośliny należy bardzo dokładnie pokryć cieczą roboczą, również dolną stronę liści. Drugi omawiany produkt to atraktant Biopolin, który przeznaczony jest do zwabiania pszczół i owadów zapylających na opryskane rośliny. Preparat ten cechuje powolne uwalnianie się substancji zapachowych pod wpływem warunków atmosferycznych. Biopolin stosuje się w dawce 2 l/ha na początku kwitnienia. Długie działanie preparatu, do 21 dni od wykonania zabiegu, pozwala zdecydowanie zwiększyć intensywność oblotu przez owady zapylające oraz uzyskać wyższe plony i większe owoce. Wykazuje pozytywne działanie nie tylko na pszczoły, ale również na dzikie owady zapylające, jak trzmiele i murarki. Firma ICB Pharma oferuje również pułapkę o nazwie Drosinal do monitorowania obecności Drosophila suzukii.

Autor: Agnieszka Filipek, Horti Team







Poprzedni artykułJagodowe Trendy w Kraśniku – program konferencji
Następny artykułŚwieże owoce jagodowe również zimą