Jeśli poważnie myślisz o uprawie malin w swoim gospodarstwie i przyszłości tego gatunku w Polsce powinieneś przyjechać 8 września do Karczmisk. Tego dnia będzie odbywał się tutaj finał Malinowych Warsztatów. Ważną częścią tegorocznego wydarzenie będzie przedstawienie planów i założeń tworzonego Polskiego Stowarzyszenia Malinowego – zachęcamy do wstępowania w jego szeregi oraz aktywnej dyskusji o celach i działaniach jakie ma realizować Stowarzyszenie.
Powołanie Polskiego Stowarzyszenie Malinowego jest niezbędne, aby producenci malin, stosownie do rangi tego ważnego gatunki mogli zabiegać o swoje interesy zarówno w rozmowach z przedstawicielami rządu jak też ubiegać się o odpowiednie środki na opracowanie strategii rozwoju sektora malinowego oraz promocję malin. Warto zwrócić uwagę, że producenci malin są jedyną grupą wśród producentów ważnych gatunków owoców jagodowych nie posiadających własnej organizacji. Wszystkich zainteresowanych problemami branży malinowej zachęcamy do aktywnej dyskusji w czasie przedstawienia statutu tworzonego Stowarzyszenia oraz wstępowania w jego szeregi i aktywnego działania w przyszłości na rzecz malinowego sektora.
W trakcie Malinowych Warsztatów przewidziana jest konferencja, w trakcie której zostaną podsumowane tegoroczne doświadczenia malinowe oraz przedstawione ważne informacje m.in. z zakresu przygotowania malin do zimowania. Ważną częścią spotkania będzie możliwość zapoznania się w praktyce z dużą liczbą doświadczeń oraz plonowaniem nowo posadzonych odmian maliny w projekcie.
Program Malinowych Warsztatów
Rejestracja 10.00–10.30
10.30–10.50 – Wnioski i obserwacje z uprawy malin po malinach – dr Paweł Krawiec, Horti Team
10.50 – 11.10 – Linie kroplujące – wybór ma znaczenie – Łukasz Głuszcz, Milex
11.10 – 11.35 – Zasady nawożenia malin produktami z biostymulacją – Mateusz Popielec, Timac Agro Polska
11.35 – 11.50 – Wpływ chorób grzybowych na mrozowytrzymałość maliny – dr Beata Hetman, Diagnostyka Chorób Roślin i Ochrona, Lublin
11.50 – 12.05 – Przygotowanie malinowych plantacji do zimy i plonowania w kolejnym sezonie – Michał Malicki, Hortus Media
12.05 – Cele i założenia Stowarzyszenia Producentów Malin
Około godziny 12.30 – Zwiedzanie plantacji doświadczalnych:
– ocena plonowania nowych odmian w tunelach
– programy nawożenia i ochrony maliny
– nowe systemy uprawy
– techniki przygotowania stanowiska i ich wpływ na kondycję roślin
– pokaz pracy nowych modeli opryskiwaczy dedykowanych dla roślin jagodowych
14.00 – Dyskusje i rozmowy przy grillu
Wymagana wcześniejsza rejestracja.