Ochrona roślin powinna opierać na zapobieganiu wystąpieniu chorób czy szkodników bez względu na panujące warunki. Trzeba się liczyć z tym, że wystąpienie deszczu po zabiegu znacznie obniża skuteczność działania preparatu. Dlatego znacznie łatwiej i na dłużej zabezpiecza zabieg wykonany pod osłonami ponieważ preparat nie jest narażony na zmycie.
W tym roku w Malinowych Warsztatach w Karczmiskach u dr Pawła Krawca bierze udział firma Syngenta, która zapewnia ochronę malin przed chorobami. W uprawie w gruncie mieliśmy do czynienia z dość dużą ilością opadów co potęguje presję niektórych chorób – szczególnie szarej pleśni i rdzy maliny.
W zależności od fazy wzrostu malin, są plantacji uprawiane bez osłon gdzie rośliny mają nie więcej niż 20 cm wysokości. Dlatego warto wykonać tam zabiegi przeciwko zamieraniu pędów maliny. Natomiast w tunelach rozpocznie się niedługo kwitnienie i należy wykonać zabieg przeciwko szarej pleśni maliny. Te dwie choroby są bardzo groźne w uprawie malin dlatego nie można dopuszczać do ich występowania. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środka o dużym spektrum działania i co najmniej dwóch mechanizmach działania. Takim środkiem jest Switch 62,5wg który chroni przed szarą pleśnią jak i zamieraniem pędów. Jest to nowoczesny środek ochrony roślin, pozytywnie wpływający na jakość i zdrowotność owoców, ich trwałość po zbiorze, wygląd i właściwości smakowe. Zalecana dawka do zastosowania w malinach to 0,8-1 kg/ha.
Switch 62,5 WG to środek o szerokim spektrum działania i na pewno mogę polecić do ochrony malin. Zwalcza szereg chorób w malinie jak szara pleśń i zamieranie pędów czy antraknoza. Jest preparatem dwuskładnikowym gdzie fludioksonil działa kontaktowo i zapobiegawczo, a cyprodynil układowo i one się tam wzajemnie uzupełniają. Prowadząc ochronę roślin trzeba przestrzegać zasad dobrej praktyki ochrony. Mam tu na myśli rotację środków ochrony roślin a tym samym substancji aktywnych. Dlatego do programu ochrony maliny przed chorobami warto włączyć Scorpion 325 SC, który jest zarejestrowany do zwalczania antraknozy maliny i jeżyny, rdzy maliny, białej plamistość liści maliny, mączniaka prawdziwy maliny – informuje dr Kamil Jeziorek z Syngenta.
Podobnie jak Switch, fungicyd Scorpion ma w swoim składzie dwie substancje aktywne difenokonazol i azoksystrobinę. Środek ten najlepiej stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu objawów choroby. Można stosować ten preparat maksymalnie dwa razy w sezonie w odstępie minimum 21 dni, a okres karencji dla maliny to 7 dni. Dawka preparatu to 1litr/ ha.
Jak mówi dr Kamil Jeziorek ,, Szczęście sprzyja przewidującym’’ dlatego zachęca do korzystania z programów chorobowych. Bardzo ważne jest prowadzenia lustracji plantacji oraz stosowania rotacji środków ochrony rośli z uwzględnieniem substancji aktywnej i mechanizmu działania. Dzięki temu ochrona będzie bardziej skuteczna. Tylko zdrowe i odpowiednio odżywione rośliny są gotowane oddać wysoki plon bardzo dobrej jakości. Warto wspomnieć, najgroźniejszą chorobą w uprawie roślin jagodowych jest szara pleśń. Na nie chronionych plantacjach straty mogą sięgać kilkudziesięciu procent, a to co pozostaje często nie spełnia norm plonu handlowego.
Najlepsze środki nie przyniosą odpowiedniego efektu jeśli sam zabieg będzie nieprawidłowo wykonany. Pamiętajmy zawsze by dokładnie zapoznać się z etykietą i postępować zgodnie z zawartymi na niej zaleceniami, a po wykonanym zabiegu należy dokładnie wypłukać zbiornik opryskiwacza.